"Ten ranek przynosi prawdę". Iran przyznał się do zestrzelenia

Świat

Wołodymyr Zełenski o oświadczeniu Iranu w sprawie zestrzelonego samolotuTVN24/Twitter
wideo 2/14

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski domaga się ukarania winnych i wypłacenia odszkodowania od Iranu, który przyznał się w sobotę do "nieintencjonalnego" zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych. "Pełnego i gruntownego dochodzenia" domaga się także premier Kanady Justin Trudeau. W katastrofie niedaleko lotniska w Teheranie zginęło 176 osób, w tym wielu Kanadyjczyków.

Zełenski napisał w sobotę na Twitterze, że "ten poranek przynosi prawdę". Podkreślił, że Ukraina nalega na pełne przyznanie się do winy.

"Oczekujemy, że Iran pociągnie winnych do odpowiedzialności, zwróci ciała, zapłaci odszkodowanie i oficjalnie przeprosi - oświadczył ukraiński prezydent.

Dodał, że śledztwo musi być "pełne, otwarte i kontynuowane bez opóźnień i przeszkód".

Trudeau domaga się "pełnego i dokładnego dochodzenia"

"Naszym priorytetem jest rzucenie światła na tę kwestię w duchu przejrzystości i sprawiedliwości" - napisał premier Kanady Justin Trudeau w komunikacie prasowym.

"To narodowa tragedia i wszyscy Kanadyjczycy pogrążeni są w żałobie. Będziemy kontynuować współpracę z naszymi partnerami na całym świecie, aby zapewnić przeprowadzenie pełnego i dokładnego dochodzenia" - zapewnił, dodając, że "rząd Kanady oczekuje od władz irańskich całkowitej współpracy".

Wśród 176 ofiar katastrofy znajdowało się 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

"Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki"

Armia irańska przekazała w sobotę w komunikacie, że samolot ukraiński znalazł się blisko "ważnych obiektów wojskowych" i został omyłkowo wzięty za "wrogi". "Nasze siły nieintencjonalnie zestrzeliły samolot w rezultacie ludzkiego błędu" - oświadczono.

"To smutny dzień. Ze wstępnych ustaleń wewnętrznego śledztwa wynika, że błąd ludzki w kryzysowym momencie, spowodowanym przez amerykańskie awanturnictwo, doprowadził do katastrofy" – napisał wcześniej na Twitterze minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Szef irańskiej dyplomacji złożył również wyrazy żalu i przeprosiny dla rodzin ofiar i krajów, które dotknęła ta katastrofa.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wyraził w sobotę na Twitterze "głębokie ubolewanie" z powodu nieintencjonalnego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego. "Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki" - napisał irański prezydent.

Wcześniej Iran wielokrotnie odrzucał wysuwane pod jego adresem oskarżenia, iż ponosi odpowiedzialność za tragedię.

Zestrzelenie ukraińskiego samolotu

Boeing 737-800 należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines runął na ziemię w środę rano wkrótce po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini. Zginęło 176 osób.

Do katastrofy doszło kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku, w których stacjonują m.in. siły USA i Kanady.

W czwartek premier Kanady Justin Trudeau oznajmił, że jego rząd ma informacje z wielu źródeł wskazujące na to, że samolot ukraińskich linii lotniczych mógł być zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze.

W czwartek w internecie pojawiło się wideo mające pokazywać zestrzelenie ukraińskiego boeinga niedaleko lotniska w Teheranie. "New York Times", po zbadaniu autentyczności nagrania stwierdza, że wydaje się ono rzeczywiście przedstawiać moment, gdy w samolot trafiła irańska rakieta.

Katastrofa lotnicza w IranieAdam Ziemienowicz | PAP/Reuters

Autor: js/tr / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Raporty: