Kurz: Austriacy też byli sprawcami Holokaustu


Kanclerz Austrii Sebastian Kurz przypomniał z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, że "również Austriacy byli jego sprawcami" podczas II wojny światowej.

- Ten dzień pamięci przypomina nam, jak ważne jest, abyśmy nigdy nie zapominali o Shoah - powiedział w sobotę szef austriackiego rządu, który objął to stanowisko w grudniu 2017 roku w koalicji ze skrajną austriacką prawicą.

"Nie powinno być miejsca"

Kurz, stojący na czele Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), w wydanym w Wiedniu komunikacie podkreślił, że walka z antysemityzmem stanowi jeden z priorytetów jego rządu.

- W naszym społeczeństwie nie powinno być miejsca dla antysemityzmu, rasizmu i nawoływania do nienawiści. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie tym tendencjom - podkreślił.

Sojusznik chrześcijańskich demokratów w koalicji rządowej, prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe), znalazła się w austriackiej opinii publicznej na cenzurowanym. Stało się to, gdy wyszło na jaw, że Udo Landbauer, regionalny lider tej partii w kraju związkowym Dolna Austria przez 15 lat był członkiem korporacji studenckiej, której członkowie zwykli zbiorowo śpiewać pieśni rasistowskie i antysemickie.

Mimo oburzenia i protestów wyrażanych przez OeVP pod przywództwem Kurza, ale przede wszystkim przez opozycję, skrajnie prawicowy polityk odmówił dotąd złożenia dymisji. Lider opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej (SPOe) Christian Kern oświadczył w specjalnym komunikacie: najnowszy incydent z udziałem FPOe przypomina nam o znaczeniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

- Tylko pamięć o niezliczonych ofiarach nazistowskiego reżimu pozwala zachować czujność wobec wszelkiego rodzaju tendencji rasistowskich, ksenofobicznych i antysemickich - dodał Kern. FPOe, na czele której stoi obecny wicekanclerz Heinz Christian Strache, jest partią założoną w połowie ubiegłego stulecia - przypominają austriackie media. W geście protestu przeciwko udziałowi FPOe w rządzie społeczność żydowska w Austrii postanowiła bojkotować każdą uroczystość organizowaną dla upamiętnienia Holokaustu, na której pojawiliby się ministrowie z ramienia tej partii.

W Austrii zamordowano za rządów nazistowskich 65 tysięcy Żydów, podczas gdy 140 tysięcy zdołało opuścić kraj. Naziści deportowali i zgładzili również tysiące austriackich Romów. W 1938 roku Austria została zaanektowana przez III Rzeszę, której częścią pozostała do zakończenia wojny w 1945 roku.

Autor: ran//kg / Źródło: PAP