Sebastian Kurz

Sebastian Kurz

Po siedmiomiesięcznej przerwie Sebastian Kurz ponownie został kanclerzem Austrii. We wtorek odbyła się uroczystość zaprzysiężenia. Jego ugrupowanie, konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (OeVP), które wygrało wrześniowe wybory, zawarło koalicję rządową z Zielonymi. Nowo zaprzysiężonemu kanclerzowi pogratulowała Komisja Europejska.

Po zawarciu koalicji desygnowany na kanclerza Austrii Sebastian Kurz podkreślił w czwartek, że podział resortów ma związek z priorytetami obu partii. Austriacka Partia Ludowa (OeVP) otrzymała dziesięć tek ministerialnych, a Zieloni - cztery.

Sebastian Kurz, którego Austriacka Partia Ludowa (OeVP) wygrała niedawne przedterminowe wybory parlamentarne, w poniedziałek otrzymał od prezydenta Alexandra Van der Bellena misję sformowania rządu. Zdaniem komentatorów polityka czekają trudne rozmowy koalicyjne.

Niemiecka i austriacka prasa komentuje w poniedziałek wyniki niedzielnych przedterminowych wyborów parlamentarnych w Austrii. Publicyści zwracają uwagę na historyczny sukces Sebastiana Kurza, stojącego na czele chadeckiej OeVP. Pojawiają się też pytania o zdolności koalicyjne byłego kanclerza i jego ugrupowania.

Według wstępnych oficjalnych wyników Austriacka Partia Ludowa (OeVP) byłego kanclerza Sebastiana Kurza wygrała niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne, zdobywając 38,4 proc. głosów - poinformowała austriacka agencja APA.

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zgodnie z zapowiedzią odwołał rząd kanclerza Sebastiana Kurza. Pełnienie obowiązków kanclerza tymczasowo powierzył dotychczasowemu ministrowi finansów Hartwigowi Loegerowi z Austriackiej Partii Ludowej (OeVP).

Rada Narodowa (izba poselska parlamentu) Austrii na nadzwyczajnym posiedzeniu wyraziła wotum nieufności dla rządu kanclerza Sebastiana Kurza. To pierwszy taki przypadek w powojennej historii tego kraju.

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen w środę zaprzysiągł nowych ministrów w przejściowym rządzie, który po skandalu z udziałem koalicyjnej partii FPOe ma sprawować władzę do jesiennych przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache oświadczył w sobotę, że podał się do dymisji, a szef rządu Sebastian Kurz ją przyjmie. Zrezygnował też z funkcji szefa współrządzącej w kraju Austriackiej Partii Wolności (FPOe). Powodem jest nagranie z udziałem polityka, na którym ten miał oferować państwowe kontrakty rzekomej inwestorce z Rosji w zamian za pomoc w wyborach.