Uhonorował ukraińskiego żołnierza nazistowskiej dywizji. Spiker kanadyjskiej Izby Gmin złoży dymisję

Autor:
ek/kab
Źródło:
PAP

Anthony Rota, spiker kanadyjskiej Izby Gmin, zapowiedział, że w środę poda się do dymisji w związku z uhonorowaniem przez niego w parlamencie Jarosława Hunki, który w czasie II wojny światowej był członkiem dywizji SS Galizien. Jak przypominał ambasador RP w Kanadzie, jednostka ta była odpowiedzialna za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów.

- To publiczne uhonorowanie sprawiło ból jednostkom i społecznościom, w tym społeczności żydowskiej w Kanadzie i na całym świecie. Przyjmuję pełną odpowiedzialność za swoje czyny - powiedział Rota, zapowiadając swoją dymisję.

Podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w parlamencie w Ottawie w piątek, 22 września, spiker Anthony Rota zwrócił się do siedzącego na galerii dla gości 98-letniego Jarosława Hunki i przedstawił go jako "ukraińsko-kanadyjskiego weterana II wojny światowej, który walczył o ukraińską niepodległość z Rosjanami".

Spiker nazwał go "ukraińskim bohaterem, kanadyjskim bohaterem", podziękował za jego służbę. Zebrani nagrodzili weterana owacją na stojąco. Oprócz Zełenskiego na sali obecny był premier Justin Trudeau.

Hunko działał w jednostce odpowiedzialnej za śmierć tysięcy Polaków i Żydów

W rzeczywistości Hunko w czasie II wojny światowej był członkiem składającej się z ukraińskich ochotników, walczącej u boku Niemiec 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS, zwanej SS Galizien. Jak przekazał ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski, jednostka ta była odpowiedzialna za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów.

Na słowa Roty oburzeniem zareagowały m.in. kanadyjskie środowiska żydowskie. Po tej krytyce Rota przeprosił za uhonorowanie Hunki i podkreślił, że ponosi pełną odpowiedzialność za to działanie, które nie było konsultowane z innymi politykami i delegacją ukraińską. Przeprosiny powtórzył w poniedziałek, przemawiając przed parlamentem.

Spiker Anthony RotaGetty Images

"Obecność Hunki w parlamencie i jego uhonorowanie było głęboko zawstydzające i nieakceptowalne - powiedział w poniedziałek premier Justin Trudeau, jednak odrzucił wtedy wezwania do ustąpienia spikera ze stanowiska. Z kolei minister spraw zagranicznych Melanie Joly powiedziała, że Rota powinien odejść ze stanowiska.

Ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski w wypowiedziach dla kanadyjskich mediów zwracał uwagę, że w przeprosinach Roty i Trudeau zabrakło słów o Polsce i Polakach, a ofiarami zbrodni popełnionych przez SS Galizien byli zarówno Żydzi, jak i Polacy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ek/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images