"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

Carignan wystąpiła podczas Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Halifaksie. Powiedziała, że po 39 latach służby w wojsku na stanowiskach bojowych, w różnych krajach, gdzie narażała swoje życie, "nie może uwierzyć, że w 2024 roku musimy usprawiedliwiać udział kobiet (…) w służbie dla swojego kraju" - cytowała agencja The Canadian Press, dodając, że wystąpienie kanadyjskiej generał przyjęto oklaskami na stojąco

"Wszystkie kobiety w mundurach muszą zostać docenione"

Amerykańska telewizja ABC cytowała również wypowiedź, że "nie chce, by ktokolwiek po obradach forum pozostał z myślą, że jest to rodzaj eksperymentu społecznego". - Wszystkie te kobiety w mundurach, które tu są, decydujące się na ryzyko i walkę w obronie swoich krajów, muszą zostać docenione za to, co robią - mówiła kanadyjska generał.

Jennie CarignanKelly Clark / Zuma Press / Forum

Carignan odniosła się w ten sposób do komentarza republikańskiego senatora z Idaho Jima Rischa. Risch powiedział w piątek liczącej około 300 osób publiczności Forum w Halifaksie, że "nie zapadło orzeczenie", jak radzić sobie ze "szczególnymi sytuacjami" powstającymi w związku z tym, że kobiety biorą udział w walce i dodał, że ostatecznie to wojsko powinno decydować w tej sprawie.

CZYTAJ TEŻ: NATO-sceptyk, Amerykę nazwał "numerem alarmowym Europy". Pete Hegseth ma być szefem Pentagonu

Nominat Trumpa o kobietach w wojsku

Risch odnosił się do opinii Pete'a Hegsetha, nominowanego na sekretarza obrony przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa.

To były wojskowy, który stwierdził, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach bojowych, a dwa tygodnie temu mówił w podcaście, że obecność kobiet czyni walkę "bardziej skomplikowaną" i choć widzi dla kobiet miejsce w wojsku, to nie w operacjach specjalnych, artylerii, piechocie czy jednostkach używających pojazdów opancerzonych.

Pete HegsethAlbin Lohr-Jones/EPA/PAP

Carignan jest od lipca nową szefową sztabu generalnego kanadyjskiej armii. Dowodziła m.in. wojskami inżynieryjnymi, a także zarządzała operacjami kryzysowymi podczas powodzi w Quebeku, kiedy armia została skierowana do pomocy. W 2008 r. była pierwszą kobietą w historii kanadyjskiej armii, która dowodziła oddziałami wojskowymi na froncie, następnie służyła w Afganistanie, Syrii, Bośni i Hercegowinie. Kierowała też misją NATO w Iraku w 2019 i 2020 r.

CZYTAJ TEŻ: Seks z nieletnią, zabicie psa, ręce niemyte od dekady. Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa

Autorka/Autor:FC/ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kelly Clark / Zuma Press / Forum