Zrobił to jako pierwszy brytyjski monarcha od blisko 70 lat

Król Karol III w Kanadzie
Król Karol III i królowa Kamila przybyli na nabożeństwo wielkanocne w Windsorze
Źródło: Reuters
Król Karol III, przemawiając podczas symbolicznej wizyty w Kanadzie, wyraził poparcie dla kraju, który w ostatnim czasie zmagał się z sugestiami prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącymi ewentualnej aneksji. Karol był pierwszym brytyjskim monarchą od blisko 70 lat, który przewodniczył otwarciu kanadyjskiego parlamentu.
Kluczowe fakty:
  • Król Karol III przybył do Kanady.
  • Monarcha przewodniczył otwarciu kanadyjskiego parlamentu i wygłosił mowę tronową.
  • W minionych miesiącach prezydent USA Donald Trump powtarzał narrację o Kanadzie jako "51. stanie" USA.

Król Karol III wygłosił we wtorek w kanadyjskim parlamencie mowę tronową, czyli expose rządu, przedstawiane w związku z rozpoczęciem przez parlament nowej kadencji po wyborach.

- Zawsze miałem najwyższy podziw dla jedynej w swoim rodzaju kanadyjskiej tożsamości, dla różnorodności i uprzejmości Kanadyjczyków - od takiej osobistej uwagi rozpoczął król Karol III odczytanie mowy tronowej, podkreślając brytyjskie, francuskie i rdzenne korzenie współczesnej Kanady.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: To nie zatrzyma Trumpa. Mowa ciała premiera Kanady po lupą

Mowa tronowa została napisana w kancelarii premiera. Jako priorytety rządu Marka Carneya wskazano nowe relacje z USA, tak gospodarcze, jak dotyczące bezpieczeństwa, cięcia podatkowe dla klasy średniej, rozwój budownictwa mieszkaniowego, ułatwienia w handlu wewnątrz Kanady i duże projekty infrastrukturalne realizowane wspólnie z rdzennymi mieszkańcami Kanady, w tym projekty infrastruktury energetycznej, przy jednoczesnych mniejszych wydatkach na administrację rządową. - Podstawową misją jest zbudowanie najsilniejszej gospodarki w G7 - pokreślono w mowie tronowej.

Król Karol III i królowa Kamila przylecieli do Ottawy w poniedziałek. Do Senatu, w którym zgodnie z tradycją wygłaszana jest mowa tronowa, brytyjska para królewska przybyła ceremonialnym powozem. Król zasiadł w Senacie na nowym tronie.

W skład kanadyjskiego parlamentu, poza Izbą Gmin pochodzącą z wyborów i Senatem pochodzącym z nominacji premiera, wchodzi także brytyjski monarcha, który jest głową kanadyjskiego państwa. Zgodnie z pochodzącą z XVII w. brytyjską tradycją monarcha i senatorowie nie mają wstępu do Izby Gmin, dlatego mowa tronowa wygłaszana jest w Senacie.

Król Karol III w Kanadzie
Król Karol III w Kanadzie
Źródło: ERIC REID/PAP/EPA

Poprzednio tylko w 1957 i 1977 roku expose rządu przedstawiła królowa Elżbieta II. Zazwyczaj mowę tronową odczytuje osoba pełniąca urząd gubernatora generalnego, reprezentująca brytyjskiego monarchę.

O tym, że to król Karol III odczyta expose rządu, poinformował premier 2 maja, gdy podczas pierwszej konferencji prasowej po wyborach 28 kwietnia powiedział, że zwrócił się do króla o przeczytanie mowy tronowej.

Zaakceptowanie tej prośby "jasno podkreśla suwerenność Kanady". W minionych miesiącach prezydent USA Donald Trump powtarzał narrację o Kanadzie jako "51 stanie" USA.

Król Karol III w Kanadzie

W poniedziałek król Karol uczestniczył w sadzeniu w Ottawie grabu amerykańskiego w ogrodach Rideau Hall, rezydencji gubernatora generalnego, dosypując pod młode drzewo ziemię z wszystkich 13 prowincji i terytoriów.

Grab amerykański jest symbolem odporności i umiejętności dostosowania się, Indianie używali go w swojej medycynie, a pierwsi osadnicy wykonywali narzędzia z drewna grabu.

Według opublikowanego w poniedziałek sondażu firmy Pollara 48 proc. Kanadyjczyków uważa, że dla kanadyjskiej suwerenności korzystne jest wygłoszenie mowy tronowej przez króla, 22 proc. uważa, że niekorzystne.

Czytaj także: