Jeden na 20 zgonów w Kanadzie to wynik medycznej pomocy w umieraniu  

Źródło:
BBC, CTV News, tvn24.pl
Ottawa w Kanadzie
Ottawa w KanadzieReuters Archive
wideo 2/3
Ottawa, stolica KanadyReuters Archive

Już co 20 zgon w Kanadzie jest następstwem medycznej pomocy w umieraniu (MAID). Ta jest tam legalna od ponad 8 lat. Korzystających z eutanazji i wspomaganego umierania przybywa z każdym rokiem. To przeważnie osoby śmiertelnie chore, najczęściej zmagające się z nowotworami.  

Liczba mieszkańców Kanady, którzy skorzystali z medycznej pomocy w umieraniu (MAID) przekroczyła w ubiegłym roku 15 tysięcy. Śmierci te odpowiadały za 4,7 procent wszystkich zgonów w kraju – wskazuje najnowszy raport kanadyjskiego rządu. Ten regularnie dzieli się statystykami na temat powszechności eutanazji i wspomaganego umierania w kraju. Obie procedury są legalne w Kanadzie od 2016 roku. Pierwsza polega na podaniu pacjentowi substancji powodującej śmierć przez lekarza. W ramach drugiej lekarz zapewnia pacjentowi środki, których przyjęcie doprowadzi do zgonu, ale mu ich nie podaje. Liczba korzystających z nich osób rośnie z każdym rokiem. W 2023 zanotowano wzrost 16-proc., w poprzednich latach przekraczał nawet 30 proc.

ZOBACZ TEŻ: Portugalia legalizuje eutanazję. Jest podpis prezydenta

Kto korzysta z medycznej pomocy w umieraniu?

Zdecydowaną większość, bo dokładnie 96 proc., korzystających z MAID (z ang. medical assistance in dying) stanowili śmiertelnie chorzy. Na poddanie się eutanazji bądź wspomaganemu umieraniu decydowały się też osoby, u których w najbliższym czasie nie spodziewano się śmierci, ale które zmagały się z poważnymi chorobami przewlekłymi. Najczęstszą podstawą do decyzji o zakończeniu życia był nowotwor. Średni wiek wnioskujących o procedurę MAID to 77 lat.

Ottawa, stolica Kanady Shutterstock

Medyczna pomoc w umieraniu dostępna jest w Kanadzie dla osób dorosłych, ciężko i nieodwracalnie chorych oraz zdolnych do podjęcia samodzielnej i świadomej decyzji. By móc zakwalifikować się do procedury MAID trzeba też posiadać uprawnienia do pobierania publicznych świadczeń zdrowotnych i złożyć w tej sprawie stosowny wniosek. Ten musi zostać podpisany w obecności niezależnego świadka i oceniony przez dwóch niezależnych od siebie lekarzy. Kanadyjskie władze prowadzą też działania mające na celu rozszerzenie dostępu do MAID dla osób z nieodwracalnymi chorobami psychicznymi.

Poza Kanadą pomoc w zakończeniu życia dostępna jest obecnie w państwach, takich jak Szwajcaria, Holandia, Belgia, Portugalia czy Hiszpania. Oferują ją też wybrane stany USA. Przepisy o wspomaganym umieraniu przegłosowała też w listopadzie brytyjska Izba Gmin. Do ich ewentualnego wprowadzenia pozostaje jednak jeszcze długa droga.

ZOBACZ TEŻ: Izba Gmin przyjęła przepisy o wspomaganym umieraniu. "Parlament w końcu wysłuchał woli obywateli"

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: BBC, CTV News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock