W dziesiątą sobotę protestów przeciwko przepustkom sanitarnym w całej Francji zorganizowano około 180 manifestacji. Wcześniej prezydent Emmanuel Macron powiedział, że jest gotowy do "zniesienia pewnych ograniczeń" na "terytoriach, na których wirus krąży wolniej".
Dziesiąta sobota protestów przeciwko przepustkom sanitarnym w miejscach publicznych obowiązującym od końca lipca zbiegła się z przekroczeniem liczby 50 milionów osób zaszczepionych we Francji przeciwko koronawirusowi.
Według policji w sobotę w Paryżu maszerowało około 17 tysięcy demonstrantów, a w pozostałej części kraju na manifestacjach zgromadziło się od 80 do 120 tysięcy osób.
Na Placu Trocadero w Paryżu zebrało się kilkaset osób z transparentami potępiającymi stan kontroli obywateli i skandujących: "Wolna Francja".
"Zaszczepieni przeciwko kłamstwom" na transparentach
Na manifestacjach obecni byli pracownicy sektora medycznego przeciwni obowiązkowym szczepieniom dla zawodu, które obowiązują od środy. - Nie zaszczepiłam się i zrezygnowałam ze służby - stwierdziła obecna na demonstracji pielęgniarka z regionu Ile-de-France.
- Nie jesteśmy królikami doświadczalnymi – stwierdziła protestująca 37-letnia Armelle, pedagożka specjalizująca się w psychiatrii dziecięcej w departamencie Val-d'Oise, która została zawieszona od 16 września, jak poinformowała agencję AFP.
- Dbam o zdrowie tak, jak uważam za słuszne, z szacunku dla siebie nie zrezygnuję z prawa wyboru – przekonywał inny demonstrujący na ulicach Paryża.
Według prefektury w Lyonie po południu demonstracje zgromadziły około tysiąca osób, a w Lille około 2 tysięcy. Na niektórych transparentach widniały napisy "Zaszczepieni przeciwko kłamstwom" lub "Stop głupocie".
Macron o możliwości "zniesienia pewnych ograniczeń"
Prezydent Emmanuel Macron powiedział w czwartek, że jest gotowy do "zniesienia pewnych ograniczeń" na "terytoriach, na których wirus krąży wolniej", bez podawania dokładnego harmonogramu znoszenia restrykcji.
Paszport sanitarny jest we Francji obowiązkowy od 21 lipca w miejscach powyżej 50 osób. Następnie rozszerzono go o bary, restauracje i transport dalekobieżny. 30 września będzie obowiązywał również dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat.
Źródło: PAP