Policja w Nashville podziękowała słynnemu rockmanowi Jonowi Bon Jovi za udzielenie pomocy kobiecie, która znajdowała się w niebezpieczeństwie. Zarówno policja, jaki i eksperci chwalą to, co zrobił muzyk i podkreślają, że osobie w kryzysie emocjonalnym może pomóc każdy. O czym trzeba pamiętać?
Jeśli doświadczasz przemocy lub jesteś tego świadkiem i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Policja w Nashville w środę opublikowała na swoim oficjalnym profilu w serwisie X wpis, w którym podziękowała Jonowi Bon Joviemu i jego zespołowi za pomoc, jakiej udzielił kobiecie, której zachowanie wskazywało na to, że chce odebrać sobie życie. Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem w jednym z popularnych miejsc spacerowych w Nashville. Policja zaznaczyła, że piosenkarz pomógł kobiecie przejść w "bezpieczne miejsce". Na opublikowanym nagraniu widać, jak gwiazdor i osoba z jego ekipy rozmawiają z kobietą, następnie Bon Jovi ją przytula. - Wszyscy musimy dbać o wzajemne bezpieczeństwo - stwierdził John Drake z miejscowej policji, cytowany we wpisie. W poście znalazł się również odnośnik do nagrania z miejsca interwencji w serwisie YouTube. Film został jednak następnie usunięty.
Policja: Jon Bon Jovi pomógł kobiecie w kryzysie
Rzecznik prasowy policji w Nashville poinformował w środę telewizję CNN, że kobieta, której pomógł Jon Bon Jovi, została zabrana do miejscowego szpitala - przekazał portal amerykańskiego nadawcy.
CNN podaje, że Jon Bon Jovi z zespołem nagrywał teledysk w tej okolicy w Nashville. Media na całym świecie przypominają, że Jon Bon Jovi ma doświadczenie w pomaganiu osobom w kryzysie: wokalista jest założycielem Jon Bon Jovi Soul Foundation, zajmującej się pomocą biednym i bezdomnym i miał tam również przejść szkolenie. Jak informuje CNN, sam muzyk na razie nie skomentował wtorkowych wydarzeń.
Jak pomóc osobie w kryzysie samobójczym
Doktor Halszka Witowska, sekretarz Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz koordynatorka platformy edukacyjno-pomocowej "Życie warte jest rozmowy", wyjaśnia w rozmowie z portalem tvn24.pl, że pomocy osobie w kryzysie może udzielić każdy. - Ważne, by pamiętać o pierwszej pomocy emocjonalnej, czyli "zasadzie czterech Z": zauważyć kryzys, zapytać, zaakceptować i zareagować - mówi ekspertka.
Na platformie "Życie warte jest rozmowy" znajduje się dziesięć wskazówek dotyczących tego, jak pomóc osobie w kryzysie samobójczym:
- Zachowaj spokój i łagodność wypowiedzi podczas inicjowania kontaktu.
- Zaproś osobę w kryzysie samobójczym do rozmowy, pytając: "Jak mogę Ci pomóc?", "Co sprawi, że poczujesz się lepiej?", "Co dotychczas pomagało Ci w pokonywaniu trudności?".
- Wysłuchaj bez osądzania, okaż zrozumienie.
- Zaproponuj wsparcie, czas, uwagę.
- Pomóż w rozproszeniu negatywnych myśli, np. zaproponuj wspólny spacer, wyjście do kina, na zakupy, na siłownię, przejażdżkę rowerem itp.
- Pomóż w szukaniu różnych możliwości wyjścia z kryzysu, np. zaproponuj skorzystanie z wizyty u specjalisty - psychologa, psychoterapeuty, pedagoga, psychiatry.
- Pomóż zmniejszyć lęk i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, np. towarzysząc podczas wizyty u specjalisty.
- Pomóż zaplanować małe, ale wykonalne w danej chwili kroki.
- Jeśli nie wiesz, co robić i jak pomóc, zadzwoń pod numery telefonów pomocowych (Bezpłatne miejsca pomocowe) i skonsultuj swoje działania ze specjalistami.
- W przypadku zagrożenia życia zadzwoń pod numer 112!
Źródło: CNN, zwjr.pl, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tinseltown / Shutterstock