Premium

"Kiedy informacja o śmierci ucznia podawana jest na apelu pomiędzy planami na semestr a zaproszeniem na zajęcia pozalekcyjne…"

Zdjęcie: fakty

- Ktoś robi ci zdjęcie, przerobione wrzuca na Snapchat, a grupa się wyśmiewa. Albo nikt nie chce z tobą zrobić klasowego projektu. Cyberprzemoc i tak zwana przemoc relacyjna to dwie najczęstsze formy nękania, z którymi styka się młodzież. Dorośli nie mają pojęcia o problemach uczniów. Sam w przeszłości zmagałem się ze stanami lękowymi. Jako pierwszy w szkole powiedziałem głośno, że chodzę do psychoterapeuty – mówi Dominik Kuc, pomysłodawca Fundacji "GrowSpace", która zajmuje się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

  • Dane dotyczące prób samobójczych wśród osób do 18 r. ż. rosną z roku na rok. W 2023 roku aż 2139 nastolatków podjęło próbę samobójczą. 146 osób zmarło. 
  • W szkołach nie ma ogólnopolskiego programu tzw. prewencji i postwencji suicydalnej. 
  • Dominantą, która zwiększa ryzyko podjęcia zamachu samobójczego, jest przemoc rówieśnicza. 
  • Z danych Fundacji "GrowSpace" wynika, że w 2023 roku wzrosła liczba psychologów w szkołach. Jednak nadal aż 308 gmin nie ma osoby zatrudnionej na takim stanowisku. 
  • 10 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

Iga Dzieciuchowicz: - Co roku Fundacja "GrowSpace", której jesteś członkiem, publikuje nowe dane o samobójstwach i zamachach samobójczych wśród dzieci i młodzieży. To przerażające liczby, które wciąż rosną. W 2022 roku odnotowano 2093 zamachy samobójcze, z czego 156 zakończyło się zgonem. W ubiegłym roku było to 2139 zamachów, zmarło 146 osób.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam