Kongres ostatecznie ma zatwierdzić ważność wyborów prezydenckich w USA

Źródło:
TVN24

Kongres Stanów Zjednoczonych zbierze się dziś, aby ostatecznie potwierdzić ważność wyników listopadowych wyborów prezydenckich w USA, wygranych przez Joe Bidena. W Waszyngtonie spodziewane są demonstracje zwolenników odchodzącego prezydenta Donalda Trumpa.

Podczas wspólnej sesji Kongresu Stanów Zjednoczonych – Senatu i Izby Reprezentantów - zostaną otwarte koperty i zliczone głosy elektorskie z każdego stanu i Dystryktu Kolumbii. Po zakończeniu zliczania głosów wiceprezydent USA Mike Pence formalnie ogłosi wyniki wyborów.

W grudniu demokrata Joe Biden został oficjalnie wybrany przez Kolegium Elektorów na kolejnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po wyborach prezydenckich z 3 listopada dostał 306 głosów elektorskich, a urzędujący prezydent Donald Trump - 232 głosy. Nie było "elektorów wiarołomnych" - we wszystkich 50 stanach głosowali tak, jak zobowiązały ich do tego lokalne wyniki wyborów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W Waszyngtonie spodziewane są demonstracje zwolenników odchodzącego prezydenta Donalda Trumpa - mają protestować na Freedom Plaza i pod Mauzoleum Abrahama Lincolna. Donald Trump zapowiedział we wtorek wieczorem, że wystąpi podczas jednego z protestów.

Dwa dni temu próby prezydenta Donalda Trumpa i jego zwolenników, by podważyć wynik wyborów, zostały potępione we wspólnym apelu wszystkich żyjących byłych sekretarzy obrony USA – własne oświadczenia wystosowali również senatorowie i politycy – wśród nich wielu wywodzących się z Partii Republikańskiej.

Ostatnim etapem zmiany władzy w USA będzie inauguracja, która odbędzie się 20 stycznia - wówczas Joe Biden zostanie zaprzysiężony na prezydenta, a Kamala Harris na wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: TVN24