Joe Biden i Ursula von der Leyen o potrzebie "zapewnienia Ukrainie bezpieczeństwa energetycznego"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent USA Joe Biden przekazali we wspólnym oświadczeniu, że podzielają cel zapewnienia Ukrainie bezpieczeństwa energetycznego i stopniowej integracji tego kraju z rynkami gazu i energii elektrycznej Unii Europejskiej.

Ursula Von der Leyen i Joe Biden wydali wspólne oświadczenie w sprawie współpracy amerykańsko-unijnej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. "Prezydent Joe Biden i ja intensyfikujemy naszą współpracę na rzecz bezpieczeństwa energetycznego UE i jej sąsiedztwa. Stany Zjednoczone są naszym największym dostawcą LNG. Będziemy pracować nad zapewnieniem pewnych dostaw gazu ziemnego do UE, aby uniknąć wstrząsów w przypadku dalszej inwazji Rosji na Ukrainę" - napisała szefowa KE na Twitterze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Celem "zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy"

"Wspólnie jesteśmy zaangażowani w bezpieczeństwo energetyczne i zrównoważony rozwój Europy oraz w przyspieszenie globalnego przejścia na czystą energię. Podzielamy również cel zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i stopniowej integracji Ukrainy z rynkami gazu i energii elektrycznej UE" - wskazali w oświadczeniu von der Leyen i Biden.

Znaczna część oświadczenia poświęcona została dostawom gazu skroplonego. "Stany Zjednoczone i UE wspólnie pracują nad ciągłymi, wystarczającymi i terminowymi dostawami gazu ziemnego do UE z różnych źródeł na całym świecie, aby uniknąć problemów w dostawach, w tym tych, które mogą wynikać z dalszej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Stany Zjednoczone są już największym dostawcą skroplonego gazu ziemnego (LNG) do UE" - napisali.

Czytaj więcej: Rosyjskie wojsko na granicy z Ukrainą. Pięć scenariuszy konfliktu

"Współpracujemy z rządami i operatorami rynkowymi w zakresie dostaw dodatkowych ilości gazu ziemnego do Europy z różnych źródeł na całym świecie. LNG w perspektywie krótkoterminowej może zwiększyć bezpieczeństwo dostaw" - dodali.

Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie działać na rzecz zwiększenia wykorzystania terminali LNG w UE. "Zamierzamy współpracować w ścisłej koordynacji z państwami członkowskimi UE nad dostawami LNG dla bezpieczeństwa i planowania awaryjnego. Wymienimy również poglądy na temat roli magazynowania w bezpieczeństwie dostaw. Mówiąc szerzej, wzywamy wszystkie kraje będące głównymi producentami energii, aby przyłączyły się do nas w zapewnieniu stabilności i zaopatrzenia światowych rynków energii. Te prace już się rozpoczęły i będziemy je kontynuować na posiedzeniu Rady Energetycznej USA-UE 7 lutego" - podsumowali.

Von der Leyen i Biden o "wyzwaniach dla bezpieczeństwa europejskiego"

Prezydent i szefowa KE podkreślili, że UE i Stany Zjednoczone ściśle współpracują w zakresie polityki energetycznej, dekarbonizacji i bezpieczeństwa dostaw. "Zobowiązania UE i Stanów Zjednoczonych do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego poprzez czystą energię, w szczególności odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną i technologie, stanowią drogę do bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych. Obecne wyzwania dla bezpieczeństwa europejskiego podkreślają nasze zaangażowanie w przyspieszenie i staranne zarządzanie przejściem z paliw kopalnych na czystą energię" - wskazali.

Jak czytamy w oświadczeniu, w ciągu ostatniej dekady UE inwestowała w dywersyfikację dostaw poprzez infrastrukturę i wzmocnienie swoich wewnętrznych sieci energetycznych, zwiększając odporność i elastyczność unijnych rynków energii. Komisja Europejska zintensyfikuje współpracę z państwami członkowskimi na rzecz bezpieczeństwa dostaw na przejrzystych i konkurencyjnych rynkach gazu w sposób zgodny z długoterminowymi celami klimatycznymi i osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.

Bezpieczeństwo dostaw energii

Politycy podkreślili też zaangażowanie w ścisłą współpracę w celu przezwyciężenia dzisiejszych wyzwań związanych z bezpieczeństwem dostaw i wysokimi cenami na rynkach energii.

"Zobowiązujemy się do zintensyfikowania naszej strategicznej współpracy energetycznej na rzecz bezpieczeństwa dostaw i będziemy wspólnie pracować nad udostępnieniem niezawodnych i przystępnych cenowo dostaw energii obywatelom i przedsiębiorstwom w UE i jej sąsiedztwie" - czytamy.

Autorka/Autor:js, mjz//rzw

Źródło: PAP