#JeSuisVolnovaha. Ukraina jak Francja. Solidarna po krwawym ostrzale autobusu

Cywilny autobus został ostrzelany na Ukrainie we wtorek po południuTwitter

Po ostrzelaniu przez separatystów autobusu na wschodniej Ukrainie, w którym zginęło 12 cywilów, w mediach społecznościowych pojawił się hashtag #JeSuisVolnovaha (Jestem Wołnowacha). Jest on wzorowany na #JeSuisCharlie (Jestem Charlie), poprzez który ludzie solidaryzowali się z zaatakowaną przez zamachowców Francją. Obywatele Ukrainy chcą tym samym zwrócić uwagę świata na trwający od dawna konflikt, w którym giną cywile.

Do ostrzału cywilnego autobusu na wschodniej Ukrainie doszło we wtorek ok. godziny 14.30 czasu ukraińskiego (13.30 czasu polskiego).

Po ataku mówiono o 10 ofiarach. Jednak we wtorek wieczorem naczelnik milicji w obwodzie donieckim Wiaczesław Abroskin poinformował, że w wyniku odniesionych ran zmarły kolejne dwie osoby. Dodatkowo w ataku zostało rannych kilkanaście innych osób.

Ostrzelany przez separatystów

Rzeczniczka władz obwodowych Ołena Dawydowska-Malutyna poinformowała, że separatyści ostrzelali ukraiński punkt kontrolny pod Wołnowachą, w którym znajdował się cywilny autobus. Tę wersję potwierdził naczelnik obwodowej milicji Wiaczesław Abroskin. Oświadczył, że pocisk wystrzelili prorosyjscy separatyści.

Przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskiej armii Bohdan Bondar zaznaczył, że atak był prowokacją, którą zorganizowano m.in. na potrzeby rosyjskich stacji telewizyjnych.

Dowództwo tzw. operacji antyterrorystycznej w swoim komunikacie ogłosiło : "W rejonie tego (zaatakowanego) punktu kontrolnego brak jest pozycji ukraińskich żołnierzy, co świadczy o tym, że terroryści świadomie otworzyli ogień w stronę osób cywilnych".

#JeSuisVolnovaha

Po tragicznym ataku na autobus rejsowy na Ukrainie, powstał hashtag wzorowany na tym, który pojawił się i zdobył popularność w mediach społecznościowych po zeszłotygodniowym zamachu na redakcję francuskiego pisma satyrycznego "Charlie Hebdo", w którym też zginęło 12 osób.

Poprzez #JeSuisCharlie (Jestem Charlie) internauci okazywali swoją solidarność z zaatakowaną przez terrorystów Francją.

Teraz Ukraińcy chcą zwrócić oczy świata na to, co dzieje się na wschodzie kraju. Po ostrzale autobusu w serwisie Twitter udostępniono zdjęcie dziewczynki, która trzyma kartkę z napisem "Je Suis Volnovaha".

#JeSuisVolnovaha pic.twitter.com/5KSDdMIT42— UKR Embassy in TR (@UKRinTR) styczeń 13, 2015

Hashtag #JeSuisCharlie znalazł się na liście najbardziej popularnych w historii. Użytkownicy użyli go ponad 5 mln. razy. Ukraińska wersja też staje się coraz bardziej popularna. W ciągu godziny w serwisie Twitter udostępnianych jest ponad 1000 tweetów zawierających hashtag #JeSuisVolnovaha.

Dear world, today #Russian terrorists killed 12 civilians in Volnovaha, #Ukraine. Pls mourn with us #JeSuisVolnovaha pic.twitter.com/mM33CpamF4— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) styczeń 14, 2015

Why is it when #Putin's #terrorists kill #Ukrainians the world calls them separatists or rebels? #JeSuisVolnovaha pic.twitter.com/umcNePKG8G— chris wynnyk wilson (@CWynnykWilson) styczeń 13, 2015

#JeSuisVolnovaha pic.twitter.com/tzfsZTZ38k— Ukrainian Mistress (@JuMistress) styczeń 13, 2015

Death toll raises to 12 #JeSuisVolnovaha http://t.co/k4lhXCd3in EMPR @HromadskeTV @cnnbrk @nytimes pic.twitter.com/uWAT5St0XV— EuroMaidan PR (@EuromaidanPR) styczeń 13, 2015

W swoich wpisach internauci nawiązują też do informacji o tym, kto jest odpowiedzialny za krwawy konflikt trwający na wschodzie Ukrainy.

Already 12 civilians killed by #Russian terrorists on 13Jan #JeSuisVolnovaha @HromadskeTV pic.twitter.com/Erqd7Q8QDJ— EuroMaidan PR (@EuromaidanPR) styczeń 13, 2015

Autor: kl\mtom / Źródło: twitter, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Tagi:
Raporty: