Jednostki Huti zaatakowały na Morzu Czerwonym statek handlowy. Siły USA odpowiedziały ogniem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) poinformowało o zatopieniu trzech małych łodzi proirańskiego ruchu Huti, które zaatakowały statek handlowy Maersk Hangzhou w południowej części Morza Czerwonego.

Załoga statku handlowego Maersk Hangzhou zgłosiła, że jednostka jest atakowana przez cztery małe łodzie, należące do Huti - poinformowało w niedzielę na platformie X Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych. Podało, że łodzie bojowników podpłynęły do kontenerowca na odległość 20 metrów, ich załogi próbowały wejść na pokład statku. Ochrona Maersk Hangzhou odpowiedziała ogniem. We wpisie CENTCOM widnieje godzina zdarzenia - 6.30 czasu jemeńskiego (godz. 8.30 w Polsce).

Śmigłowce z lotniskowca USS Eisenhower i Niszczyciela USS Gravely, ostrzelane przez bojowników z broni ręcznej, w odpowiedzi na wezwanie pomocy przez statek Maersk Hangzhou ostrzelały w samoobronie cztery łodzie Huti i zatopiły trzy z nich. Czwarta łódź opuściła ten obszar.

Duński koncern transportowy Maersk potwierdził, że załoga statku Maersk Hangzhou poinformowała, że została ostrzelana, gdy jednostka znajdowała się 55 mil morskich na południowy zachód od jemeńskiego miasta Al-Hudajda.

Maersk ogłosił też, że wstrzymuje na 48 godziny ruch swoich statków przez Morze Czerwone.

Strącone pociski

W sobotę wieczorem CENTCOM podało informację o strąceniu przez siły amerykańskie dwóch pocisków wystrzelonych z obszarów Jemenu kontrolowanych przez bojowników Huti w kierunku statku handlowego na Morzu Czerwonym.

Pływający pod banderą Singapuru, należący do duńskiej firmy kontenerowiec zgłosił w sobotę, że został uderzony pociskiem, a na zgłoszenie odpowiedziały amerykańskie okręty USS Gravely i USS Laboon.

"USS Gravely zestrzelił dwa balistyczne pociski przeciwokrętowe wystrzelone z terenów kontrolowanych przez Huti w Jemenie" – napisano. Zaznaczono, że był to już 23. "nielegalny atak Huti" na międzynarodowy transport morski od 19 listopada - podał CENTCOM, dodając, że zaatakowany statek jest zdolny do dalszej żeglugi i nie pojawiły się informacje o rannych.

Czytaj też: Bojownicy Huti zaatakowali statki w pobliżu Jemenu. USA chcą utworzenia koalicji morskiej Bojownicy Huti przedstawiają swoje ataki jako formę wsparcia dla oporu palestyńskiego Hamasu przeciwko inwazji sił izraelskich na Strefę Gazy. Nastąpiła ona w odpowiedzi na brutalny atak Hamasu na Izrael 7 października.

Autorka/Autor:mm,tas / prpb

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/CENTCOM