W niewoli ponad rok. Załoga uwolniona

Źródło:
PAP
Porwany statek Galaxy Leader. Wideo archiwalne
Porwany statek Galaxy Leader. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Porwany statek Galaxy Leader. Wideo archiwalneReuters Archive

Jemeńscy rebelianci uwolnili załogę statku Galaxy Leader, która została porwana w listopadzie 2023 roku. Bułgarski resort dyplomacji poinformował, że kapitan i jego pomocnik, którzy są Bułgarami, są już w drodze do stolicy Omanu - Muskatu. Sofia wysłała samolot rządowy, który ma przywieźć ich do kraju.

Jemeńscy rebelianci Huti uwolnili załogę statku Galaxy Leader, która została porwana w listopadzie 2023 roku – poinformowała w środę agencja Reuters, powołując się na informacje przekazane przez arabskie media.

Jak podała należąca do Huti telewizja Al Masirah, załogę wypuszczono w Omanie. Galaxy Leader był jednym z pierwszych statków handlowych zaatakowanych na Morzu Czerwonym przez jemeńskie ugrupowanie, twierdzące, że działa w ramach sojuszu z Hamasem.

Rebelianci uwolnili załogę statku Galaxy LeaderReuters Archive

Bułgarskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiadomiło, że kapitan i jego pomocnik, którzy są Bułgarami, zostali uwolnieni i są już w drodze do stolicy Omanu - Muskatu. Bułgaria wysłała samolot rządowy, który ma przywieźć ich do kraju.

Negocjacje na temat zwolnienia 25-osobowej załogi trwały od miesięcy. Aktywną rolę odgrywała w nich europosłanka Elena Jonczewa, która kilkakrotnie jeździła w tej sprawie do Jemenu. Do zwolnienia doszło po podpisaniu porozumienia o zawieszeniu broni między Izraelem i Hamasem.

Porwanie statku Galaxy Leader

Statek porwano w listopadzie 2023 r., gdy w drodze z Turcji do Indii zbliżył się do jemeńskiego miasta portowego Al-Hudajda. Co najmniej 10 uzbrojonych porywaczy użyło wojskowego helikoptera, aby wejść na pokład i przejąć stery jednostki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Milicja Huti porwała statek handlowy na Morzu Czerwonym

Załoga Galaxy Leader składała się z 25 osób z Filipin, Bułgarii, Ukrainy, Meksyku i Rumunii. Huti opublikowali nagranie propagandowe z ataku.

Jak informowała wówczas agencja AP, porywacze najprawdopodobniej zostali przeszkoleni przez zawodową armię, zapewne irańską (Teheran zaprzeczył swojemu udziałowi). Rzecznik Huti poinformował wiosną 2024 r., że rebelianci przekazali statek i zakładników Hamasowi.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive