Premier zwolnił syna ze stanowiska. Powód: kontrowersyjne zdjęcia z imprezy

Autor:
pb//az
Źródło:
Guardian, Kyodo News
Premier Japonii Fumio Kishida na nagraniu archiwalnym
Premier Japonii Fumio Kishida na nagraniu archiwalnymReuters Archive
wideo 2/4
Reuters ArchivePremier Japonii Fumio Kishida na nagraniu archiwalnym

Japoński premier Fumio Kishida zwolnił swojego syna ze stanowiska sekretarza politycznego. Jedna z lokalnych gazet opublikowała zdjęcia, na których widać 32-letniego Shotaro Kishidę wraz z innymi członkami rodziny podczas imprezy, którą zorganizował w rezydencji ojca. Fotografie wywołały oburzenie wśród opinii publicznej.

Zdjęcia opublikował w zeszłym tygodniu japoński magazyn "Shukan Bunshun". Zostały one wykonane 30 grudnia 2022 roku podczas przyjęcia zwanego w Japonii bōnenkai, które organizuje się z okazji kończącego się roku. Widać na nich grupę ludzi, którzy sfotografowali się w rezydencji premiera Fumio Kishidy.

ZOBACZ TEŻ: Premier Japonii Fumio Kishida w Ukrainie. Oddał hołd ofiarom rosyjskich zbrodni na ludności cywilnej w Buczy

Fumio Kishida zwolnił swojego syna

Jak opisuje "Guardian", zdjęcia pokazują najstarszego syna premiera Kishidy, Shotaro, oraz dziesięciu innych członków ich rodziny, którzy pozują na wyłożonych czerwonym dywanem schodach w rezydencji szefa rządu. Grupa tym samym naśladuje grupowe portrety, jakie w Japonii wykonuje się ministrom nowych gabinetów. Shotaro stoi w środku, czyli w miejscu, w którym na takich zdjęciach stoi premier. Na innych fotografiach widać, jak poszczególne osoby stoją przy podeście premiera, wykorzystywanym podczas jego konferencji prasowych.

W związku ze sprawą i oburzeniem wśród opinii publicznej premier Kishida zdecydował się na usunięcie syna z zajmowanego stanowiska. - Jako że jest sekretarzem ds. spraw politycznych, co jest stanowiskiem publicznym, jego działania były niewłaściwe i zdecydowałem się go zastąpić, aby poniósł odpowiedzialność - powiedział w poniedziałek wieczorem premier. - Oczywiście odpowiedzialność za tę nominację spoczywa na mnie - podkreślił. Kishida powiedział również, że udzielił synowi reprymendy w związku ze zdarzeniem.

ZOBACZ TEŻ: Japonia ogłasza kolejne sankcje w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Między innymi na Grupę Wagnera

To kolejne kontrowersje wokół 32-latka

"Guardian" zauważa, że skandal z udziałem syna premiera i związana z tym jego dymisja stanowią "cios" dla Fumio Kishidy, którego notowania dopiero co poprawiły się po niedawno zakończonym szczycie G7 w Hiroszimie oraz prawdopodobnej próbie zamachu na niego w połowie kwietnia. Wiele osób, w tym przedstawiciele opozycji, po publikacji zdjęcia zarzuciły premierowi nepotyzm.

Gazeta przypomina też, że Shotaro już wcześniej był krytykowany za nadużywanie swojej pozycji. W styczniu, towarzysząc ojcu w wizytach zagranicznych, używał samochodów należących do dyplomatów podczas prywatnych wycieczek i zakupów w Paryżu, Londynie i Ottawie.

Shotaro pracował dla swojego ojca od marca 2020 roku jako prywatny sekretarz. Szef rządu tłumaczył wówczas, że mianował syna ze względu na jego "osobowość i wnikliwość". Funkcję sekretarza politycznego piastował od października 2022 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 BiS - na żywo w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pb//az

Źródło: Guardian, Kyodo News

Źródło zdjęcia głównego: EPA/NICOLAS DATICHE

Pozostałe wiadomości