TVN24 | Świat

Mieszkańcy miasta opuszczonego po awarii w Fukushimie mogą znów nocować w swoich domach

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Część mieszkańców japońskiego miasta Futaba – ewakuowanego w 2011 roku po trzęsieniu ziemi, tsunami i awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie – otrzymała zgodę na nocowanie w opuszczonych domach. 

Futaba jest ostatnią miejscowością, w której wciąż obowiązuje całkowity nakaz ewakuacji, ogłoszony po katastrofie w marcu 2011 roku. Przez dziewięć lat miasto było zamknięte z powodu promieniowania, ale w marcu 2020 roku zakaz wjazdu częściowo zniesiono, co umożliwiło wznowienie niektórych działań urzędu miasta.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Od czwartku część mieszkańców Futaby może wracać tam na noc, by przygotować się do powrotu do domów. Dotyczy to osób zameldowanych w tych częściach miasta, co do których nakaz ewakuacji może zostać zniesiony w czerwcu 2022 roku – podała agencja Kyodo. Według stacji NHK chodzi o około 15 procent miasta.

Celem programu jest ponowne zasiedlenie Futaby. - Chcę zbudować miasto, które sprawi, że ludzie będą chętnie wracać – powiedział dziennikarzom burmistrz Shiro Izawa.

15 osób zwraca się o pozwolenia na nocleg w Futabie

- Nareszcie nadszedł ten dzień. Chcę się przygotować, by zacząć wracać do życia, jakie prowadziłem przed wypadkiem – wyznał 70-letni Yoichi Yatsuda, którego w 2011 roku ewakuowano do pobliskiej miejscowości Minamisoma w prefekturze Fukushima.

Jednak wiele spośród 3,6 tys. osób zarejestrowanych jako mieszkańcy Futaby zburzyło już swoje domy i nie chce tam wracać. Według NHK z ziemią zrównano około 900 domów, z różnych powodów, w tym w ramach akcji oczyszczania terenu z substancji radioaktywnych. O pozwolenia na nocleg w Futabie zwróciło się do środy tylko 15 osób z 11 rodzin.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP