Izba Radców, wyższa izba japońskiego parlamentu, przyjęła rezolucję potępiającą ostatni test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), przeprowadzony w zeszłym tygodniu przez Koreę Północną. Rakieta spała do morza na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii.
W rezolucji, którą przyjęto jednomyślnie, wezwano japoński rząd do wzmocnienia jednostronnych sankcji przeciwko Pjongjangowi. Premier Japonii Shinzo Abe powiedział, że Japonia "nie będzie tolerowała takiego niebezpiecznego działania i nigdy nie ulegnie jakimkolwiek prowokacjom" ze strony Korei Północnej. Zapewnił, że Japonia zwiększy presję na ten kraj do - jak to ujął - "maksymalnego poziomu".
W tekście rezolucji napisano, że kolejna próba ICBM Korei Północnej jest "demonstracją zamiaru kontynuowania programu nuklearnego i rakietowego, a także bezpośrednim wyzwaniem dla społeczności międzynarodowej". Test ICBM stanowi "poważne i nieuchronne zagrożenie dla regionu, w tym Japonii, oraz podkopuje pokój i bezpieczeństwo wspólnoty międzynarodowej" - czytamy. Japońska Izba Radców wezwała północnokoreańskie władze do zaprzestania swych prowokacji i pełnego zastosowania się do stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, w których nakazano Północy porzucić program nuklearny i rakietowy. Oczekuje się, że niższa izba japońskiego parlamentu, Izba Reprezentantów, przyjmie podobną rezolucje we wtorek - podaje agencja Kyodo.
Północnokoreańskie strzelanie
29 listopada media północnokoreańskie podały, że dzień wcześniej reżim w Pjongjangu przeprowadził próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej najnowszej generacji typu Hwasong-15 (KN20), która jest zdolna "przenosić najcięższe głowice jądrowe". Rakieta miała pokonać w ciągu 53 minut ok. 950 km i osiągnąć maksymalny pułap 4475 km. Reżim oświadczył, że północnokoreański program budowy strategicznych sił jądrowych został zrealizowany w odpowiedzi na zagrożenie ze strony USA, oraz że kraj dołączył tym samym do grona mocarstw jądrowych, a jego rakiety mogą uderzać w cele w USA. Według Pentagonu testowany był rzeczywiście pocisk ICBM i osiągnął on wyższy pułap niż poprzednie północnokoreańskie rakiety. Takie same pociski balistyczne Korea Płn. testowała w lipcu, a we wrześniu przeprowadziła szóstą i największą z dotychczasowych próbę nuklearną.
Autor: mtom / Źródło: PAP