Jak zachować się w przypadku zamachu terrorystycznego albo inwazji obcego mocarstwa? Wskazówki w najnowszej wersji poradnika opublikował rząd Japonii. Po raz pierwszy zamieszczono instrukcję, jak zachować się w razie ataku rakietowego.
Tokio wydało podręcznik pod tytułem "Ochrona przed atakami zbrojnymi i terroryzmem". Są w nim wskazówki, jak zachować się w przypadku ataków terrorystycznych, agresji obcego państwa, gdzie się ewakuować, jak udzielić pierwszej pomocy, jak przygotować się na wypadek niebezpieczeństwa.
Po raz pierwszy - jak zauważyli internauci, a potem amerykański dziennik "Washington Post" - pojawiła się instrukcja, jak zachować się w przypadku ataku rakietowego.
To najprawdopodobniej odpowiedź na groźby i testy Korei Północnej.
"WaPo" komentuje, że rady japońskiego rządu nie są jednak zbyt pomocne, bo są bardzo ogólne. Tokio ostrzega, że niezmiernie trudne jest ustalenie dokładnego miejsca uderzenia rakiet. "Pociski spadną w krótkim okresie czasu"- podkreślają autorzy, dodając, że ostrzeżenie zostanie wydane w momencie ich wystrzelenia i będzie transmitowane przez telewizję i radio. W miejsca spodziewanego uderzenia włączone zostaną syreny.
"Jest niezmiernie trudno ustalić rodzaj głowicy (konwencjonalne czy ABC: atomowe, biologiczne, chemiczne), zanim spadną" - poinformowano. "Ze względu na rodzaj głowicy powstałe zniszczenia będą się znacznie różnić" - dodano.
Japońskie władze radzą, by we wstępnej fazie ataku schronić się w stabilnych budynkach albo przejściach podziemnych, a potem wykonywać polecenia podawane przez japońskie władze.
Naciski na Koreę Północną
Przedstawiciele Japonii, Korei Południowej i USA uzgodnili we wtorek, że będą zwiększać naciski na Koreę Północną, by reżim wstrzymał prace nad programem atomowym i rakietowym oraz by zapobiec kolejnym prowokacjom ze strony Pjongjangu.
Podczas spotkania w Tokio uzgodniono też, że wszystkie trzy kraje będą ściśle koordynowały działania wobec Północy na wypadek dalszych prowokacji oraz będą apelowały do Chin, największego i najważniejszego sojusznika północnokoreańskiego reżimu, o wykorzystanie swojego wpływu do ograniczenia budzących kontrowersje programów zbrojeniowych Pjongjangu.
Przedstawiciel MSZ Japonii Kenji Kanasugi przypomniał, że tylko w 2016 roku Korea Płn. przeprowadziła dwie próby nuklearne i przetestowała ponad 20 pocisków balistycznych, łamiąc tym samym rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Autor: pk\mtom / Źródło: Washington Post, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Rząd Japonii