Zabójstwo byłego premiera Japonii Shinzo Abe wstrząsnęło azjatyckim krajem, w którym przypadki przemocy z użyciem broni zdarzają się stosunkowo rzadko. W związku z tym zamachem brytyjski publiczny nadawca BBC sprawdził, jak wyglądają w Japonii przepisy dotyczące posiadania broni i co wiadomo na temat rodzajów broni używanych do popełniania przestępstw.
Na zdjęciach opublikowanych przez japońskiego publicznego nadawcę NHK widać broń, która została wykorzystana do ataku na byłego premiera Japonii Shinzo Abe. Naoczni świadkowie powiedzieli, że widzieli mężczyznę niosącego coś, co opisywali, jako dużą broń, i strzelającego w plecy wygłaszającego przemówienie polityka.
"Wygląda na to, że broń została pokryta czarną taśmą, która łączy ze sobą dwie lufy, które prawdopodobnie wykonano z aluminium i podstawę z drewna. Wydaje się, że broń ta nie ma mechanizmu ładowania ani tradycyjnego uchwytu" - zwrócił uwagę Zespół Reality Check brytyjskiego BBC.
"Użyte pociski prawdopodobnie zostały wstępnie załadowane, ponieważ zostały wystrzelone w krótkich odstępach czasu. Z dostępnych zdjęć wynika, że broń i amunicja były domowej roboty" - dodano.
Później policja poinformowała, że w mieszkaniu 41-letniego sprawcy ataku, Tetsui Yamagamiego, znaleziono kilka innych rodzajów broni, podobnych do tej użytej w ataku.
Dostęp do broni. Restrykcyjne prawo z 1958 roku
W Japonii bardzo trudno jest zdobyć broń palną - jest ściśle kontrolowana i od dziesięcioleci obowiązują surowe przepisy dotyczące zgody na jej posiadanie. Podstawowa ustawa o kontroli broni palnej z 1958 roku stanowi, że w Japonii "posiadanie broni palnej i mieczy jest zabronione".
Broń ręczna jest całkowicie zabroniona, chociaż możliwe jest posiadanie broni do polowania. Osoby, które chcą ubiegać się o licencję, podlegają kontrolom zdrowia psychicznego i narkotyków, a także kontroli kryminalnej. Dodatkowo trzeba odbyć całodniowe szkolenie z broni palnej i przejść wymagający test pisemny i ze strzelania.
Policja musi zostać powiadomiona, gdzie broń i amunicja jest przechowywana pod kluczem i ma obowiązek kontrolowania broni raz w roku. Po trzech latach licencja traci ważność i aby ją przedłużyć, należy ponownie odbyć szkolenie i test.
Przestępstwa z użyciem broni palnej w Japonii
Surowe zasady dotyczące posiadania broni w Japonii znajdują odzwierciedlenie w danych dotyczących przestępstw popełnianych z jej użyciem.
Spośród krajów G7, Japonia ma najniższą liczbę zgonów z powodu użycia broni palnej, która wynosi 0,03 na 100 tysięcy mieszkańców - to mniej niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech i znacznie poniżej 7 zgonów na 100 tysięcy mieszkańców w USA.
Z biegiem lat przepisy dotyczące posiadania broni palnej w Japonii zostały zmienione, aby uczynić je jeszcze bardziej rygorystycznymi. "Chociaż poziom przemocy z użyciem broni jest w Japonii bardzo niski, w przeszłości zdarzały się ataki na polityków" - podkreślił BBC.
W 1960 roku dziadek Shinzo Abe, który był wówczas premierem, został dźgnięty nożem i ciężko ranny. Od tego czasu doszło do wielu innych ataków na polityków, większość z nich była motywowana politycznie. W 2007 roku burmistrz miasta Nagasaki został śmiertelnie postrzelony przez jednego z członków gangu.
Źródło: BBC