Izraelski Sąd Najwyższy wydał w środę zgodę na sprawowanie przez Benjamina Netanjahu urzędu premiera w nowym rządzie, mimo ciążących na nim zarzutów korupcyjnych.
20 kwietnia w Izraelu została ogłoszona umowa o utworzeniu rządu jedności narodowej, co było wynikiem porozumienia koalicyjnego między przywódcą prawicowego Likudu Benjaminem Netanjahu i liderem centrowej Koalicji Niebiesko-Białych Benim Gancem. Dotychczasowy premier ma sprawować funkcję szefa rządu jako pierwszy przez półtora roku. Sąd przez dwa dni rozpatrywał dwie kwestie, zgłoszone przez opozycję, czy oskarżony polityk może być uprawniony do utworzenia nowego rządu i czy umowa o podziale władzy Netanjahu i Ganca jest legalna. 11-osobowy panel sędziowski odrzucił jednogłośnie wszystkie zastrzeżenia.
"Nie znaleźliśmy żadnego uzasadnionego powodu, aby uniemożliwić Benjaminowi Netanjahu utworzenie rządu" - orzekł sąd w postanowieniu.
"Przedstawiony przez nas wniosek prawny nie umniejsza jednak wagi oskarżeń przeciwko Netanjahu i zwraca uwagę na trudności, jakie mogą wyniknąć podczas kadencji premiera, oskarżonego o działalność przestępczą" - dodano. Na Benjaminie Netanjahu ciążą zarzuty o przyjęcie korzyści majątkowych w postaci kubańskich cygar i markowego szampana, który wartość wyliczono na 264 tysiące dolarów amerykańskich.
Izraelski premier jest oskarżony także o przeforsowanie przychylnych dla giganta telekomunikacyjnego Bezek i wartych setki milionów dolarów przepisów regulacyjnych w zamian za pozytywne przedstawianie jego wizerunku w należącym do Bezeku portalu informacyjnym Walla.
Jeśli premier zostanie uznany za winnego przedstawionych mu zarzutów, grozi mu dziesięć lat za łapówki i do trzech lat za defraudację i nadużycie zaufania publicznego. Izraelskie prawo nie zabrania politykowi, na którym ciążą zarzuty tworzenia rządu czy podpisywania umów koalicyjnych, ale stanowczo wyklucza korzystanie z takiej wolności, gdyby został on skazany prawomocnym wyrokiem.
Źródło: PAP