Były sprzątacz skazany na więzienie za próbę szpiegowania ministra obrony Izraela

Źródło:
PAP
Minister obrony Izraela Beni Ganc. Wideo archiwalne
Minister obrony Izraela Beni Ganc. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Minister obrony Izraela Beni Ganc. Wideo archiwalneReuters Archive

Były sprzątacz w prywatnej rezydencji ministra obrony Izraela Beniego Ganca został skazany na trzy lata więzienia za próbę szpiegowania na rzecz Iranu - poinformowało izraelskie ministerstwo sprawiedliwości. 38-letni Omri Goren Gorochovsky "przyznał się do próby przekazania informacji wrogowi" - przekazał resort.

Omri Goren Gorochovsky, 38-letni Izraelczyk, został aresztowany w listopadzie 2021 roku pod zarzutami próby przekazania informacji z prywatnej rezydencji ministra obrony Izraela Beniego Ganca grupie hakerów Black Shadow, przedstawionej przez ministerstwo sprawiedliwości Izraela jako "powiązanej z Iranem".

Izraelska służba bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet oświadczyła wcześniej, że oskarżony, który pełnił funkcję sprzątacza w domu Ganca, nigdy nie miał dostępu do poufnych dokumentów, a zatem nie udostępnił tajemnic państwowych.

Minister obrony Izraela Beni GancReuters Archive

Były sprzątacz w domu Ganca skazany na więzienie za próbę szpiegowania

Według ministerstwa sprawiedliwości Gorochovsky zawarł ugodę z sądem, na mocy której "przyznał się do próby przekazania informacji wrogowi". Mężczyzna został skazany na trzy lata więzienia - przekazał we wtorek resort

Gorochovsky ma przeszłość kryminalną, w tym pięć wyroków skazujących, i odbywał karę więzienia za różne przestępstwa, w tym napad na bank. W Izraelu rodzą się w związku z tym pytania, jak został zatrudniony w domu jednego z najważniejszych funkcjonariuszy państwowych - zwraca uwagę agencja AFP.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive