Prezydent zdecydował o powołaniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Trwa ewakuacja z Izraela

Źródło:
tvn24.pl
Błaszczak: około 200 polskich turystów oczekuje na powrót do Polski z Izraela
Błaszczak: około 200 polskich turystów oczekuje na powrót do Polski z IzraelaTVN24
wideo 2/2
Błaszczak: około 200 polskich turystów oczekuje na powrót do Polski z IzraelaTVN24

Jak poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Prezydent Andrzej Duda postanowił o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego do ewakuacji obywateli Polski z Izraela. Trzy samoloty z ewakuowanymi z Izraela wylądowały w poniedziałek rano w Warszawie.

"Kontyngent liczący do 200 żołnierzy wraz z samolotami B-737, C-130 oraz C-295 zostanie użyty w terminie 8-15 października 2023 roku" - brzmi informacja BBN w mediach społecznościowych. Postanowienie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie.

Pierwsi ewakuowani w Polsce

Pierwszy wojskowy samolot ze 120 Polakami ewakuowanymi z Izraela w poniedziałek około godziny 5.15 wylądował w Warszawie. O godzinie 9 na Okęciu wylądowały dwa wojskowe Herculesy z ewakuowanymi.

Pierwszy samolot z ewakuowanymi z Izraela wylądował w poniedziałek nad ranem w WarszawieTVN24

Trzy samoloty poleciały po Polaków

W niedzielny wieczór minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że "trzeci wojskowy samolot wyleciał z Warszawy do Izraela, żeby pomóc w ewakuacji Polaków do kraju".

"Na pokładzie są także wojskowi medycy" - napisał w platformie X (dawny Twitter) szef MON.

W niedzielę po południu Centrum Operacyjne MON informowało, że dwa samoloty wojskowe C-130 Hercules poleciały z Polski do Izraela. Jak wskazało MON, priorytetową ewakuacją miała zostać objęta wycieczka ze szkoły muzycznej w Chełmie. "Dzieci i opiekunowie czekają na ewakuację na lotnisku w Tel Awiwie. Grupa liczy około 10 osób, zostaną objęci ewakuacją priorytetową" - podkreślano. MON przekazało również, że "w gotowości są już kolejne samoloty ewakuacyjne". Wcześniej w niedzielę Błaszczak poinformował, że trwają też rozmowy z Grecją na temat ewentualnego "ustanowienia mostu ewakuacyjnego". "Jeśli będzie taka konieczność, to Herculesy mogą zabierać turystów polskich z Izraela do Grecji, a z Grecji CASY - do Polski". Jak mówił w niedzielę, "na ewakuację z Izraela oczekuje około 200 osobowa grupa Polaków". "Jesteśmy przygotowani do tego, żeby szybko i sprawnie zapewnić powrót do domu polskich turystów, którzy obecnie przebywają w Izraelu" - zapewniał szef MON.

W związku z sytuacją w Izraelu Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię +48 22 523 88 80 dla obywateli polskich.

Zalecenia bezpieczeństwa dla Polaków przebywających w Izraelu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz ambasada RP w Izraelu publikują komunikaty dotyczące sytuacji bezpieczeństwa i działań służby konsularnej na swoich stronach rządowych i w mediach społecznościowych (m.in. na platformie X).

Zalecenia dla Polaków wydane przez MSZ:

> Jeśli przebywasz w bezpiecznym miejscu - zostań tam. Największe niebezpieczeństwo grozi Ci podczas przemieszczania się po kraju - nie zmieniaj miejsca pobytu, chyba że w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Granice lądowe z Jordanią są zamknięte, a MSZ odradza próby przejazdu przez granicę z Egiptem.

> Nie jedź na lotnisko. Przejazd na lotnisko nie przybliży Cię do powrotu do kraju i będzie większym zagrożeniem niż pozostanie w domu lub hotelu. Osoby, które już znajdują się na lotnisku, powinny tam na razie pozostać i nawiązać kontakt ze swoimi przewoźnikami.

> Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, skontaktuj się z placówką (w sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: +972 547 444 106 lub e-mail: telaviv.wk.dyzurny@msz.gov.pl). Podaj swoje miejsce pobytu i liczbę Polaków którzy z Tobą przebywają.

> Stosuj się do zaleceń miejscowych służb.

> Prosimy także o rejestrację w systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

> Pilnuj, żeby Twój telefon był zawsze naładowany.

> Jeśli masz taką możliwość, kup wodę i coś do jedzenia.

Sytuacja w Izraelu jest trudna i zmienia się z godziny na godzinę. Obserwuj media społecznościowe Ambasady RP w Tel Awiwie (platforma X i Facebook). Będziemy za ich pośrednictwem informować o rozwoju sytuacji - dodaje MSZ.

"MSZ odradza podróże na terenie całego kraju"

"MSZ odradza wszelkie podróże na terytorium całego kraju, a także na Zachodni Brzeg Jordanu oraz do Strefy Gazy. W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: +972 547 444 106" - informuje na profilu na Facebooku polska ambasada.

Linie lotnicze zawieszają połączenia

Linie lotnicze rezygnują z lotów do i z Tel Awiwu. W niedzielę Wizz Air poinformował, że w związku z eskalacją konfliktu "zawiesił loty do i z Tel Awiwu do odwołania".

"Wizz Air bezpośrednio kontaktuje się z pasażerami za pośrednictwem poczty elektronicznej lub SMS. Pasażerom, których dotyczą zmiany, linia zapewnia możliwość modyfikacji rezerwacji lub zwrotu kosztów, a także zakwaterowanie. Zalecamy, aby pasażerowie, którzy dokonali rezerwacji w biurach podróży lub agencjach internetowych, zwracali się bezpośrednio do nich" - dodano.

Najbliższe loty odwołały też inne linie. Nie wykluczono kolejnych komunikatów w tej sprawie.

CZYTAJ TEŻ: Kryzys w Izraelu. Przewoźnicy odwołują loty

Autorka/Autor:pqv/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Błaszczak/x.com