Irańczycy zatrzymali Yogiego, niemiecki MSZ milczy

Aktualizacja:
 
Protesty powyborcze rozpoczęły się w czerwcu, ale jeszcze wiele razy później Irańczycy wychodzili na ulicewikipedia.org/Emiliya_1998

Podczas grudniowych, antyrządowych protestów zatrzymano w Iranie dwóch niemieckich dyplomatów - poinformowała w środę irańska państwowa sieć radiowo-telewizyjna IRIB. Media powoływały się na anonimowego wiceministra ds. wywiadu. Według tego źródła "aresztowani zostali dwaj niemieccy dyplomaci używający pseudonimów Yogi i Ingo".

Wcześniej irańska agencja ISNA podawała, że jeden z wiceministrów ds. wywiadu Iranu (nie sprecyzowano, czy chodzi o tego samego wiceministra) oskarżał niemieckich dyplomatów o zaangażowanie w antyrządowe zamieszki w tym kraju. Doniesienia zostały potwierdzone następnie przez inne irańskie media, które przytaczały te same wypowiedzi wiceministra.

Do tej pory doniesień irańskich mediów nie skomentowała niemiecka ambasada. Niemcy są w grupie sześciu mocarstw prowadzących z Iranem rozmowy w sprawie jego programu atomowego.

Najpoważniejsze zamieszki od wyborów

Przy okazji kulminacji święta Aszury 27 grudnia 2009 roku opozycja zorganizowała antyrządowe protesty w kilku irańskich miastach. Oficjalnie informowano, że w zamieszkach zginęło osiem osób. Były to najpoważniejsze zamieszki od kontestowanych przez opozycję wyborów prezydenckich z 12 czerwca 2009 roku, w wyniku których prezydentem na kolejną kadencję został Mahmud Ahmadineżad.

Na początku stycznia Iran informował, że w czasie starć przy okazji święta Aszury zatrzymano kilku cudzoziemców prowadzących "psychologiczną wojnę" przeciwko władzom w Teheranie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/Emiliya_1998