Media: Iran buduje podziemne zakłady nuklearne

Źródło:
PAP
Iran chce zainstalować dodatkowe wirówki do wzbogacania uranu (wideo archiwalne)
Iran chce zainstalować dodatkowe wirówki do wzbogacania uranu (wideo archiwalne)
Reuters Archiwum
Iran chce zainstalować dodatkowe wirówki do wzbogacania uranu (wideo archiwalne)Reuters Archiwum

Associated Press poinformowała, że Iran buduje w pobliżu miasta Natanz podziemne zakłady nuklearne, które prawdopodobnie będą niedostępne dla amerykańskich bomb penetrujących przeznaczonych do niszczenia bunkrów i umocnionych instalacji podziemnych. Zdaniem ekspertów nowa podziemna instalacja może posłużyć Iranowi do wzbogacania uranu.

Zdjęcia i filmy satelitarne dowodzą, że w pobliżu irańskiego ośrodka jądrowego w Natanzie powstaje tunel, którego głębokość wyniesie co najmniej 80 metrów. Oznaczałoby to, że ukrytych w nim instalacji nie mogą zniszczyć amerykańskie bomby GBU-57, które są w stanie przebić się przez 60-metrową warstwę ziemi, zanim eksplodują - podaje AP.

Zakłady z Natanzie były już wielokrotnie celem ataków, między innymi za pomocą dronów, zostały też zainfekowane przez wirus komputerowy Stuxnet, który zniszczył tamtejsze wirówki. Według niepotwierdzonych informacji atak ten był dziełem USA i Izraela. W 2020 roku fabrykę częściowo zniszczyły eksplozja i pożar, o które Teheran również oskarżył Izrael.

Nowa instalacja może posłużyć do wzbogacania uranu

Zdaniem ekspertów nowa podziemna instalacja może posłużyć Iranowi do wzbogacania uranu.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podała w raporcie pod koniec lutego, że w ostatnich miesiącach Iran nadal zwiększał swoje zapasy wzbogaconego uranu i posiada go 18 razy więcej niż wynosi limit, zapisany w umowie atomowej z 2015 roku. Irańskie całkowite zapasy tego surowca wyniosły 12 lutego blisko 3761 kilogramów.

Raport MAEA: Iran wzbogaca uran na ogromną skalę. Niektóre cząsteczki z wartością 83,7 procent

Agencja poinformowała także, że wykryła w trzech niezadeklarowanych obiektach w Iranie cząsteczki uranu wzbogaconego do 83,7 procent, a do wyprodukowania bomby atomowej potrzebny jest uran wzbogacony w 90 proc. Według międzynarodowego porozumienia atomowego z 2015 roku Teheran miał nie wzbogacać uranu powyżej poziomu 3,67 procent, jednak w 2018 roku ówczesny prezydent Donald Trump wycofał USA z tej umowy - przypomina AP.

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: