Władze w Teheranie podjęły decyzję o racjonowaniu benzyny i podwyżkach cen paliw. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin - podała w piątek telewizja publiczna, powołując się na zapowiedź przedstawiciela rządu Mohammada Baghera Nobakhta.
Mohammad Bagher Nobakht, który stoi na czele rządowej agencji planowania i budżetu Islamskiej Republiki Iranu (Plan and Budget Organization) powiedział w piątek, że subsydia trafią do 60 milionów Irańczyków.
Zgodnie z jego oświadczeniem agencja wprowadza od piątku miesięczny limit 60 litrów benzyny na jeden samochód prywatny. Cena litra paliwa ma wzrosnąć z 10 tysięcy rialów irańskich (0,91 zł) do 15 tysięcy rialów (1,37 zł).
Kupno dodatkowych, pozalimitowych litrów jest możliwe, ale cena 1 litra będzie wynosić w takim wypadku 30 tysięcy rialów irańskich za litr (2,74 zł).
Powstrzymanie procederu
Decyzja o racjonowaniu benzyny ma na celu powstrzymanie procederu nielegalnego wywożenia przez Irańczyków taniej benzyny do krajów sąsiednich.
Iran jest krajem, gdzie cena paliw jest jedną z najniższych na świecie. Wynika to nie tyle z bogatych zasobów surowcowych, ale z faktu, że państwo dopłaca do benzyny i że w kraju panuje wysoka inflacja.
Według amerykańskiej agencji rządowej Energy Information Administration Iran dysponuje czwartymi co do wielkości potwierdzonymi rezerwami ropy naftowej na świecie. W styczniu 2018 roku rezerwy tego kraju wynosiły 157 mld baryłek.
10 listopada prezydent Iranu Hasan Rowhani ogłosił odkrycie ogromnych złóż ropy naftowej na południowym zachodzie kraju, co zwiększa rezerwy Iranu o jedną trzecią.
Mimo tak bogatych złóż, niedobory benzyny są irańskim chlebem powszednim. W kraju brakuje rafinerii, a te, które zachowują moce produkcyjne, borykają się z brakiem części zamiennych niezbędnych dla ich funkcjonowania. Ich import ograniczają sankcje nałożone na Iran.
Restrykcje USA
Po jednostronnym wycofaniu się USA w maju 2018 roku z porozumienia nuklearnego, zawartego przez Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, USA, Rosję i Chiny z Iranem w sprawie zniesienia sankcji gospodarczych w zamian za rezygnację z irańskiego programu nuklearnego, Stany Zjednoczone przywróciły restrykcje gospodarcze wobec Iranu, w tym - zakaz eksportu irańskiej ropy naftowej.
Autor: tas/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock