Dziewięć 60-procentowych gramów na godzinę. Do budowy bomby potrzeba 25 kilogramów i 90 procent

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Iran rozpoczął proces wzbogacania uranu do poziomu 60 procent w ośrodku jądrowym w Natanzie – przekazał szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi. Według Teheranu to odpowiedź na izraelski atak na fabrykę w Natanzie, do którego doszło przed kilkoma dniami.

Jak ogłosił Ali Akbar Salehi, Iran produkuje w ciągu godziny około 9 gramów uranu wzbogaconego do 60 procent. Przyjmuje się, że do konstrukcji broni jądrowej potrzeba ponad 25 kg materiału wzbogaconego do poziomu 90 procent. Dotychczas Iran produkował 20-procentowy wzbogacony uran, co i tak było jaskrawym naruszeniem limitów wyznaczonych przez porozumienie atomowe z 2015 roku, które wynoszą 3,67 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przed Salehim w triumfalnym tonie na Twitterze rozpoczęcie procesu produkcji ogłosił przewodniczący irańskiego parlamentu Mohamed Bagher Kalibaf. "Młodzi i wierzący w Boga irańscy naukowcy zdołali uzyskać 60-procentowy wzbogacony uran. Gratuluję odważnemu narodowi islamskiego Iranu. Siła woli narodu irańskiego jest cudowna i jest w stanie powstrzymać każdy spisek" – napisał polityk.

Wzbogacanie uranu Reuters, PAP/Maciej Zieliński

Atak na irański ośrodek nuklearny

Jak oznajmił we wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani, decyzja o dalszym wzbogacaniu paliwa jądrowego do najwyższego dotąd poziomu jest odpowiedzią na atak izraelskich służb na ośrodek w Natanzie, do którego doszło w niedzielę.

Ośrodek w Natanzie był już kilkakrotnie celem ataków i sabotażu ze strony Izraela i USA. W 2010 roku został zaatakowany wirusem komputerowym Stuxnet, opracowanym wspólnie przez służby obu tych krajów, zaś w lipcu 2020 roku na skutek sabotażu spłonął tam zakład produkcji wirówek. Po tym incydencie Irańczycy zaczęli budowę nowej, podziemnej części ośrodka.

Wirówki w ośrodku wzbogacania uranu w NatanzPAP/EPA/AEOI HANDOUT

Jak powiedział Agencji Reutera irański oficjel, wysoko wzbogacony uran zostanie wyprodukowany w niewielkiej ilości. Ma to wywrzeć presję na Waszyngton, by powrócił do umowy z 2015 roku, z której USA wycofały się w 2018 roku. Negocjacje w tej sprawie zostały ponownie wznowione w piątek w Wiedniu.

Iran twierdzi, że jego program atomowy ma charakter pokojowy, jednak z informacji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wynika, że do 2003 r. Teheran rozwijał militarny program nuklearny. Wcześniej władze w Teheranie utrzymywały, że wysoko wzbogacony uran potrzebny jest im jako paliwo do okrętów o napędzie jądrowym. Kraj ten nie posiada jednak ani jednej takiej jednostki.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters/Adam Ziemienowicz

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości