Iran: w "kilku kwestiach" jest porozumienie z MAEA


Iran i ONZ-owska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej porozumiały się "w kilku kwestiach" podczas prowadzonych w Teheranie rozmów i będą kontynuować negocjacje - oświadczył w środę przedstawiciel Iranu przy MAEA Ali Asgar Soltanie.

Jego wypowiedź wskazuje, że obie strony wciąż nie doszły do zgody w sprawie ponownego dopuszczenia inspektorów MAEA do irańskich instalacji nuklearnych. - Poza przezwyciężeniem kilku różnic i porozumieniem się w kilku kwestiach tekstowych obie strony postanowiły dokonać na następnym spotkaniu przeglądu i wymienić poglądy w sprawie nowych propozycji, które zostały przedstawione na obecnym spotkaniu - głosi wypowiedź Soltanie, zrelacjonowana przez irańską agencję Fars. Daty tego następnego spotkania nie podał.

Bez przełomu

Brak przełomu w rozmowach nie jest niespodzianką dla zachodniej opinii publicznej, ale dyplomaci uważnie przyglądają się spotkaniu.

Teheran utrzymuje, że jego program nuklearny służy wyłącznie celom pokojowym, ale Zachód od dawna podejrzewa, że w rzeczywistości chodzi o broń atomową.

Autor: jk//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości