Porozumienie nuklearne Iranu ze światowymi mocarstwami może posłużyć jako model dla rozwiązywania problemów w regionie - oświadczył w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani, nazajutrz po zniesieniu międzynarodowych sankcji nałożonych na jego kraj.
Przemawiając na konferencji prasowej transmitowanej na żywo w irańskiej telewizji państwowej Rowhani podkreślił, że najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei w pełni popierał rozmowy nuklearne z sześcioma mocarstwami - USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami.
Źródło problemów
Zdaniem prezydenta to Arabia Saudyjska jest źródłem problemów na Bliskim Wschodzie. Rowhani wezwał władze w Rijadzie do zmiany postępowania, skrytykował też reakcję Saudyjczyków na porozumienie nuklearne.
Arabia Saudyjska i Izrael wielokrotnie wyrażały zaniepokojenie i sprzeciw wobec porozumienia nuklearnego, które - w ich opinii - pozwala Iranowi na wzmocnienie pozycji w regionie.
Oczekiwany wzrost gospodarczy
Szef irańskiego państwa zapowiedział, że oczekuje, iż w nadchodzącym nowym roku fiskalnym, który zaczyna się w Iranie w marcu, wzrost gospodarczy wyniesie 5 proc. Rowhani podkreślił, że jego kraj potrzebuje zagranicznych inwestycji w celu wzmocnienia swej gospodarki. Zapewnił inwestorów o politycznej i ekonomicznej stabilizacji.
Przyznał jednak, że pomimo porozumienia nuklearnego Iran i Stany Zjednoczone nie w pełni przywracają wzajemne stosunki gospodarcze.
Eksport ropy do UE
W sobotę szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano oświadczył w Wiedniu, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które w lipcu 2015 roku zawarł ze światowymi mocarstwami. Następnie obecni również w stolicy Austrii sekretarz stanu USA John Kerry i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ogłosili zniesienie sankcji gospodarczych i finansowych nałożonych na Iran w związku z jego programem atomowym. Dzięki temu Iran będzie mógł znowu eksportować ropę do UE, a także odzyska dostęp do międzynarodowych rynków finansowych.
Porozumienie zawarte przez Iran z tzw. grupą 5+1 przewiduje, że władze w Teheranie rezygnują z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji.
Autor: asz//gak / Źródło: PAP