Tak zwane Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w irańskim parlamencie i Mauzoleum Ajatollaha Chomeiniego w Teheranie, gdzie w środę zginęło 12 osób, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej o przeprowadzenie ataku oskarża jednak swojego głównego regionalnego rywala; Arabię Saudyjską. Jednak nie tylko dżihadyści toczą wojnę z Iranem.
Szyizm i sunnizm to dwie główne, obok charydżyzmu, nurty islamu. W Iranie dominuje szyizm, natomiast w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej, sunnizm.
Na tym tle w świecie muzułmańskim od dawna toczy się wiele konfliktów, a wrogie państwa wzajemnie oskarżają się o próbę destabilizacji sytuacji w regionie.
Iran i Arabia Saudyjska popierają odmienne opcje w konflikcie syryjskim i w Jemenie. Królestwo Saudów jest dodatkowo przez szyitów oskarżane o finansowanie działalności tzw. Państwa Islamskiego, które dokonało w tym tygodniu zamachów w Iranie.
Na terenie Iranu od dawna działa jednak wiele innych sunnickich ugrupowań terrorystycznych. Za cel obierają zarówno cywilów, jak i służby państwowe. Terroryści tłumaczą swoje czyny chęcią "podkreślenia dyskryminacji mniejszości arabskiej i sunnickiej w Iranie".
Mniejszości arabskie w Iranie
Mniejszości arabskie zamieszkujące głównie południowo-wschodnie bogate w ropę tereny prowincji Chuzestan, ale i Beludżowie (sunnicki lud pochodzenia irańskiego) mieszkający w ostanie Sistan i Beludżystan w południowo-wschodniej części kraju, twierdzą, że są pozbawieni niektórych praw obywatelskich.
Główne grupy sunnickich separatystów w Iranie uznają swoje działania jako udział w "wojnie" toczącej się pomiędzy Iranem a sunnickimi państwami arabskimi w Zatoce Perskiej. Zdaniem Teheranu, to Arabia Saudyjka sponsoruje większość separatystów w Iranie. Rijad odpiera te zarzuty.
W ostatnich latach irańskie władze zintensyfikowały walkę z sunnickimi ugrupowaniami terrorystycznymi, doprowadzając do masowych aresztowań i wielu wyroków śmierci.
Lista sunnickich bojówek w Iranie:
Jaish al-Adl (Armia Sprawiedliwości) - sunnickie ugrupowanie, które przeprowadziło kilka zamachów w na irańskie służby bezpieczeństwa, głównie w ostanie Sistan i Beludżystan. Bojówkarze przyznali się do dokonania kwietniowego ataku przy irańsko-pakistańskiej granicy, gdy zginęło 10 strażników. Władze Iranu twierdzą, że terroryści mają swoje kryjówki na terenie Pakistanu.
Jundullah (Żołnierze Boga) - sunniccy separatyści, którzy przyznali się do zamachów w Iranie na przestrzeni dekady. W wyniku przeprowadzonych przez nich zamachów zginęło wielu Irańczyków, w tym wysoki rangą dowódca Strażników Rewolucji. Ugrupowanie, które prawdopodobnie ma swoje bazy w Pakistanie, uległo znacznemu osłabieniu po pojmaniu i egzekucji w roku 2010 jego lidera Abdolmaleka Rigiego. Jundullah za cel obiera również szyickie mniejszości w Pakistanie. W roku 2014 bojówkarze ogłosili lojalność wobec tzw. Państwa Islamskiego.
Ansar al-Furqan - dżihadystyczne ugrupowanie z Buledżystanu, które zagroziło przeprowadzeniem samobójczych zamachów m.in. na irańskie ośrodki militarne. Zamachy miały być zemstą za egzekucję sunnickich więźniów. Ansar Al-Furqan powstało w momencie, kiedy aktywne w południowo-wschodnim Iranie Harakat Ansar Iran połączyło się w 2013 roku z inną lokalną grupą Hizbul-Furqan.
Harakat li-Tahrir Ahwaz (Ruch Wyzwolenia Ahwazu) - zbrojne skrzydło ASMLA (Harakat al-Nidal al-Arabi li-Tahrir Ahwaz), które przeprowadziło kilka zamachów w Iranie. W styczniu tego roku ekstremiści zabili w Chuzestanie dwóch członków Gwardii Rewolucyjnej. Ugrupowanie przyznało się również do wysadzenia na przestrzeni lat kilku gazociągów w Chuzestanie. Znajdujący się w południowo-zachodnim Iranie Ahwaz, jest enklawą arabskiej mniejszości, która domaga się autonomii.
Autor: arw\mtom / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Army of Justice/twitter