"Zaufaliśmy Ameryce w czasach Obamy i wywiązaliśmy się z naszych zobowiązań". Chamenei stawia warunki

Autor:
kz\mtom
Źródło:
PAP

Nie są dla nas wiarygodne - powiedział o amerykańskich obietnicach dotyczących zniesienia sankcji ajatollah Ali Chamenei. Przywódca Iranu zapowiedział, że kraj powróci do swoich zobowiązań, wynikających z porozumienia nuklearnego z 2015 roku, tylko wtedy, gdy Waszyngton w pełni zniesie sankcje.

- Zaufaliśmy Ameryce w czasach [byłego prezydenta USA Baracka - red.] Obamy i wywiązaliśmy się z naszych zobowiązań. Ale oni tego nie zrobili. Amerykanie stwierdzili na papierze, że sankcje zostaną zniesione, ale w praktyce nie znieśli sankcji - oświadczył Chamenei w niedzielnym przemówieniu w telewizji państwowej. - Ich obietnice nie są dla nas wiarygodne - dodał. - Na papierze stwierdzili, że sankcje zostały zniesione, ale każdej firmie, która chce podpisać z nami umowę, mówili, że jest to niebezpieczne i ryzykowne. Odstraszyli inwestorów - dodał Chamenei.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Amerykanie muszą znieść wszystkie sankcje. Zweryfikujemy to i jeśli sankcje zostaną (...) naprawdę zniesione, bez problemu powrócimy do naszych zobowiązań - zadeklarował Chamenei. - Mamy dużo cierpliwości i nie spieszymy się - dodał. Chamenei ocenił także, że irańscy urzędnicy powinni planować działania z założeniem, że sankcje nie zostaną szybko zniesione.

Zapowiedź Bidena

Na mocy porozumienia, które w roku 2015 Iran zawarł z USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami, irański program nuklearny miał zostać znacznie ograniczony w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji na ten kraj. W maju 2018 roku prezydent Donald Trump jednostronnie wycofał USA z tego porozumienia, wskazując między innymi na realizowanie przez Iran programu rakiet balistycznych. Administracja w Waszyngtonie przywróciła wtedy cały szereg sankcji wobec Iranu, jakie obowiązywały przez zawarciem historycznego porozumienia, wprowadziła też nowe restrykcje.

Teheran podjął wówczas decyzję o stopniowym powrocie do wzbogacania uranu i niestosowaniu się do ograniczeń, jakie umowa nakładała na rozwój sektora nuklearnego w tym państwie. Decyzję tę zatwierdził swymi uchwałami irański parlament. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział na początku 2021 roku powrót do umowy z Iranem, dał jednak do zrozumienia, że najpierw Iran musi zacząć ściśle przestrzegać jej postanowień.

Autor:kz\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości