Kurdowie: w tureckim ataku artyleryjskim zginęli turyści. Ankara odrzuca oskarżenia

Źródło:
PAP

Turcja odrzuciła oskarżenia o dokonanie ataku artyleryjskiego na kurdyjski ośrodek wypoczynkowy w prowincji Dahuk w północnym Iraku. Turcję o ostrzał, w wyniku którego zginęło dziewięć osób, a 23 zostały ranne, oskarżyły wcześniej kurdyjskie władze lokalne. Iracki premier Mustafa al-Kazimi określił atak "zamachem na iracką suwerenność oraz życie i bezpieczeństwo obywateli Iraku".

Irackie władze poinformowały w środę, że dziewięć osób zginęło, w tym dwoje dzieci, a 23 osoby zostały ranne w ataku artyleryjskim na kurdyjski ośrodek turystyczny w miejscowości Barach w prowincji Dahuk w północnym Iraku, wchodzącej w skład Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego.

Muszir Muhamed, szef władz dystryktu Zacho w prowincji Dahuk, poinformował, że co najmniej cztery pociski uderzyły w ośrodek. - Ofiarami są turyści z Iraku, głównie ze środkowej i południowej części kraju, którzy uciekają przed nizinnymi upałami na tereny wyżynne autonomicznego Kurdystanu - wyjaśnił Muhamed. - Turcja uderzyła dziś w ośrodek dwa razy - dodał.

Iracki premier Mustafa al-Kazimi określił atak "zamachem na iracką suwerenność oraz życie i bezpieczeństwo obywateli Iraku". "Irak zastrzega sobie prawo do odwetu i podejmie wszelkie niezbędne środki, aby chronić swoich ludzi" - zapowiedział na Twitterze szef irackiego rządu.

Turcja odpiera zarzuty

Tureckie władze odrzuciły oskarżenia o dokonanie ataku. Resort spraw zagranicznych Turcji wezwał władze irackie, by unikały wygłaszania oświadczeń pod wpływem "propagandy organizacji terrorystycznych".

W oświadczeniu tureckie MSZ stwierdziło, że Ankara jest zasmucona informacją o ofiarach ataku. Dodano, że Turcja dokłada wszelkich starań, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej lub niszczenia miejsc historycznych lub ważnych dla kultury.

Resort podkreśla, że Turcja jest gotowa podjąć wszelkie niezbędne kroki w celu wykrycia prawdziwych sprawców środowego ataku.

Turcja atakuje północny Irak

Agencja AP przypomniała, że Turcja regularnie przeprowadza ataki na północny Irak i wysyła tam swoje wojska, walcząc w ten sposób z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), którą Ankara uważa za organizację terrorystyczną.

W kwietniu w północnym Iraku Turcja rozpoczęła kolejną ofensywę, zwaną Operation Claw Lock. Według Bagdadu ataki tureckie stanowią naruszenie suwerenności Iraku.

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: