ISW: Negocjacje Prigożyna z Kremlem prawdopodobnie wciąż trwają. Źródła informują o czystkach w armii

Źródło:
PAP

Spekulacje na temat Jewgienija Prigożyna i formacji najemniczej Grupa Wagnera sugerują, że szczegóły porozumienia pomiędzy buntownikami a rosyjskimi władzami wciąż są wypracowywane – ocenia Instytut Badań nad Wojną. Zwraca również uwagę na doniesienia o czystkach w rosyjskiej armii.

W najnowszym raporcie ISW analizuje szereg nieoficjalnych doniesień na temat losów Prigożyna i jego najemników, konstatując, że "pewne aspekty porozumienia wciąż mogą być ustalane". 

Analitycy przytaczają nieoficjalne źródła, że samolot Prigożyna we wtorek wyleciał z Białorusi do Moskwy, a następnie do Petersburga, a także że w Rosji miał on kontynuować rozmowy z władzami.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

ISW odnotowuje, że wobec braku jasnych informacji o ustaleniach pomiędzy Prigożynem i Kremlem mnożą się spekulacje, w tym dotyczące przemieszczenia części najemników na terytorium Białorusi, budowy nowego obiektu wojskowego pod Osipowiczami (na co miałyby wskazywać zdjęcia satelitarne, chociaż nie wiadomo, czy obiekt ten ma związek z Grupą Wagnera).

ISW zaznacza jednak, że nie jest w stanie zweryfikować wiarygodności tych informacji.

Doniesienia o "dużych czystkach"

W rosyjskich źródłach mnożą się jednocześnie spekulacje o "dużych czystkach" w strukturach dowódczych armii, które miałyby być konsekwencją buntu Prigożyna. Pojawiła się nieoficjalna informacja o aresztowaniu uważanego za bliskiego Prigożynowi generała Siergieja Surowikina, a także o zmianach w dowództwie na froncie w Ukrainie i karaniu wojskowych, którzy nie dość zdecydowanie reagowali na bunt.

Również w tych przypadkach ISW zaznacza, że nie jest w stanie tych informacji zweryfikować.

Autorka/Autor:tas/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: