Były wiceprezydent USA i kandydat na głowę państwa Mike Pence z niezapowiedzianą wizytą w Ukrainie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Mike Pence przyjechał do Ukrainy
Mike Pence przyjechał do UkrainyReuters
wideo 2/5
Mike Pence przyjechał do UkrainyReuters

Czwartek jest 491. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Były wiceprezydent USA Mike Pence złożył niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie - poinformował portal telewizji NBC News. Spotkał się tam z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Pence, który ma zamiar kandydować na prezydenta Stanów Zjednoczonych w najbliższych wyborach, jest pierwszym kandydatem partii republikańskiej, który spotkał się podczas kampanii z ukraińskim przywódcą. Wcześniej tego dnia rzecznik sztabu generalnego ukraińskiej armii Andrij Kowaliow poinformował, że na kierunku bachmuckim siły ukraińskie przejęły inicjatywę strategiczną. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy oraz sytuację w Rosji.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:03

    Donald Trump w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że gdyby był prezydentem "wszystko byłoby przedmiotem negocjacji", ale Ukraińcy, którzy "zaciekle bronią swojej ziemi zdobyli wielki kredyt". - Sądzę, że mieliby prawo zatrzymać wiele z tego co zyskali i myślę, że Rosja zgodziłaby się na to. Potrzebny jest właściwy mediator, czy negocjator, a takiego teraz nie mamy - dodał.

    Były prezydent, który jest czołowym kandydatem republikańskim przed kolejnymi wyborami, nie wykluczył, że Kijów musiałby dokonać "pewnych ustępstw terytorialnych" aby zakończyć wojnę.

    Trump wyraził też pogląd, że Putin, z którym - jak zaznacza agencja Reutera - nawiązał przyjazne stosunki gdy był prezydentem, "wciąż jest mocny, ale bez wątpienia został nieco osłabiony" przez bunt Jewgienija Prigożyna i jego najemniczej Grupy Wagnera. Zdaniem byłego prezydenta gdyby Putin został odsunięty od władzy "to nie wiadomo jaka byłaby alternatywa". - Mogłoby być lepiej, ale mogłoby być też znacznie gorzej - zaznaczył.

  • 4:32

    Instytut Studiów nad Wojną: Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły ukraińskie przejęły "inicjatywę strategiczną" w kierunku Bachmutu i prowadzą w tym rejonie szeroką ofensywę. Ukraina przeprowadziła ofensywy w co najmniej dwóch innych sektorach i podobno osiągnęła zyski terytorialne.

  • 2:33

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 1:37

    Były prezydent USA Donald Trump powiedział, że Władimir Putin został "nieco osłabiony" przez bunt wszczęty przez Grupę Wagnera i że teraz jest czas, aby Stany Zjednoczone spróbowały wynegocjować porozumienie pokojowe między Rosją a Ukrainą.

    - Chciałbym, żeby ludzie przestali umierać z powodu tej niedorzecznej wojny – powiedział Trump w rozmowie telefonicznej z reporterami agencji Reutera.

  • 23:31

    - Jedną rzeczą, którą się martwiłem i którą zawsze się martwię to, że Putin uważał, że potrafi złamać solidarność Zachodu. Bo jeśli to się stanie, jesteśmy w prawdziwych tarapatach - powiedział Joe Biden w czwartkowym wywiadzie udzielonym MSNBC w Nowym Jorku, jednym z niewielu rozmów na żywo, jakie odbył podczas swojej prezydentury.

    Prezydent USA zaznaczył jednak, że był w stanie nie tylko utrzymać jedność NATO i skupić się na pomocy Ukrainie - by "zapewnić, że najpoważniejsza inwazja od czasu II wojny światowej się nie udała" - ale też skłonić do tego łącznie 40 państw, w tym także tych spoza Europy. - Widzimy dziś Japonię, która angażuje się w sprawy Europy i pomaga Ukrainie - zaznaczył.

    Joe Biden

  • 22:54

    Kilka dni po buncie Jewgienija Prigożyna przeciwko resortowi obrony Rosji centra werbunkowe Grupy Wagnera, istniejące w kilkunastu miastach, kontynuują działalność, a ich personel twierdzi, że nic się w ich pracy nie zmieniło - podaje w czwartek BBC.

  • 22:23

    Na obecnym etapie Bułgaria nie weźmie udziału w unijnej inicjatywie natychmiastowego transferu amunicji kalibru 155 mm dla Ukrainy, ponieważ bułgarskie siły zbrojne nie dysponują taką bronią i jej też nie produkujemy - poinformował w czwartek w parlamencie minister obrony Todor Tagarew.

  • 22:05

    Pentagon oświadczył w czwartek, że nie planuje podejmować w najbliższym czasie decyzji w sprawie dostarczenia pocisków dalekiego zasięgu ATACMS na Ukrainę. Zaprzeczył w ten sposób doniesieniom "The Wall Street Journal" sugerującym, że Waszyngton jest bliski przekazania tej broni Kijowowi.

  • 20:56

    - Ukraina jest wdzięczna Litwie i Polsce i nie pozwolimy Rosji i jej grupom terrorystycznym choćby na próby destabilizowania z terytorium Białorusi bezpieczeństwa narodów litewskiego i polskiego. Dla Ukrainy bezpieczeństwo jej partnerów jest również jej bezpieczeństwem - zapewnił prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu przez łącze wideo podczas szczytu UE.

  • 19:42

    Administracja USA jest bliska podjęcia decyzji, by przekazać Ukrainie pociski ATACMS o zasięgu 300 km - podał w czwartek "Wall Street Journal".

    Według dziennika, amerykańscy i europejscy oficjele uważają, że w świetle rosyjskich problemów, przyszedł czas na "dociśnięcie gazu" i przekazanie pocisków, o które od dawna głośno ubiegali się Ukraińcy.

  • 19:19

    Szef okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy Jewhen Bałycki został skazany zaocznie na 15 lat więzienia - podała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Jak oświadczyła, Bałycki przygotowywał pseudoreferendum na terenach okupowanych.

  • 18:51

    Kreml zaczął przejmować pełną kontrolę nad biznesowym imperium Jewgienija Prigożyna już parę godzin po wycofaniu się jego sił spod Moskwy - podaje "Wall Street Journal".

    Przedstawiciele rosyjskich władz mieli zapewnić przywódców w Syrii, Republice Środkowoafrykańskiej i Mali, że bunt Prigożyna nie zakończy obecności wagnerowców w tych krajach, lecz nie będą oni działać niezależnie od Kremla.

  • 18:22

    Mike Pence z niezapowiedzianą wizytą w Ukrainie

  • 18:01

    Były wiceprezydent USA Mike Pence złożył w czwartek niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie, spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - poinformował portal telewizji NBC News.

  • 17:20

    Solidarność z Ukrainą musi pozostać na pierwszym miejscu w naszym programie. Jest tak samo egzystencjalna dla Ukrainy, jak i dla Europy. Musimy być stabilni, nawet jeśli w nadchodzących miesiącach sprawy Ukrainy staną się bardziej skomplikowane - mówiła przywódcom na szczycie UE szefowa PE Roberta Metsola.

    Metsola z zadowoleniem przyjęła też 11. pakiet sankcji przeciwko Rosji i zapowiedź dodatkowych 50 mld euro na wsparcie odbudowy Ukrainy.

  • 17:03

    W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) w Rosji zaczęła się już wojna pomiędzy "wieżami Kremla", jak nazywane są różne grupy wpływów na szczytach rosyjskiej władzy. W konflikcie są Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) i ministerstwo obrony - powiedział w czwartek rzecznik HUR Andrij Czerniak.

  • 16:30

    Rosyjski generał Siergiej Surowikin, którego media wiążą z inicjatorem buntu Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem, od trzech dni nie kontaktuje się ze swoją rodziną. Nie zdołano skontaktować się również z ochroną generała - podało w czwartek Radio Swoboda.

    O możliwym aresztowaniu generała, byłego dowódcy inwazji na Ukrainę, poinformował w środę portal Moscow Times powołując się na źródła w ministerstwie obrony Rosji. Wcześniej jeszcze pojawiły się wśród rosyjskich blogerów wojennych pogłoski, że generał został zatrzymany 25 czerwca, dzień po buncie Prigożyna.

  • 16:06

    Litwa wzmocniła kontrolę osób przybywających z Białorusi i rosyjskiego obwodu królewieckiego. MSW poinformowało we czwartek, że funkcjonariusze straży granicznej będą dokładniej sprawdzać dokumenty i wizy osób przejeżdżających tranzytem przez terytorium Litwy.

  • 15:43

    Bunt wagnerowców i ukraińska kontrofensywa. Relacja Aliny Makarczuk o sytuacji na froncie w Ukrainie

  • 15:04

    Dla Ukrainy najważniejszym następstwem buntu Grupy Wagnera jest kompromitacja rosyjskiego dowództwa i fakt, że podlegająca Jewgienijowi Prigożynowi najemnicza armia nie będzie już walczyć przeciwko Ukrainie - poinformował szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

    - Mamy do czynienia z kompromitacją rosyjskiego dowództwa. Mit o niezłomności rosyjskiego reżimu został po raz kolejny zniszczony. (...) Co więcej, prywatna armia Wagnera nie będzie już brać udziału w działaniach wojennych na terytorium Ukrainy. A jest to najskuteczniejsza jednostka rosyjskich wojsk, która wiedziała, jak osiągnąć sukces za wszelką cenę - powiedział Budanow.

  • 14:52

    Część z najemników Grupy Wagnera podpisze kontrakty z rosyjską armią, inni przeniosą się na przykład do Syrii czy krajów afrykańskich. Nie wydaje się, aby masowo migrowali oni na Białoruś - prognozuje w rozmowie z PAP dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

    Zdaniem Konończuka obecność uzbrojonych najemników, stanowiących pewną siłę militarną w obliczu "ograniczonego potencjału sił białoruskich", byłaby dla Łukaszenki jedynie problemem. - Siły te potencjalnie mogłyby zagrozić władzy Łukaszenki - dodał.

    OSW, Wojciech Konończuk: Władimir Putin nie wybacza zdrady, będzie chciał dopaść Jewgienija Prigożyna

  • 14:34

    Od początku inwazji Rosji na Ukrainę ponad 200 osób powiadomiono o podejrzeniu popełnienia przestępstwa rozpowszechniania informacji o działaniach ukraińskich sił zbrojnych, w tym obrony powietrznej – podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

    W 190 przypadkach – jak podała SBU – akty oskarżenia zostały skierowane do sądów.

    "Osoby te pomagały wrogowi przygotowywać, realizować i korygować ataki powietrzne na terytorium Ukrainy, w tym przy użyciu rakiet manewrujących i dronów kamikadze" – przekazano w komunikacie.

  • 13:48

    Ukraińskie siły przeprowadziły minionej doby ograniczone ataki na południe od Kreminnej - poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie amerykański Instytut Badań nad Wojną.

    Według sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych, operacje ofensywne sił rosyjskich w pobliżu Biłohoriwki (10 km na południe od Kreminnej) były nieudane.

  • 13:28

    Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty poinformował, że Rosjanie przerzucili na kierunek bachmucki pułk powietrznodesantowy w celu powstrzymania ukraińskiego natarcia.

    W ciągu ubiegłej doby na kierunku bachmuckim wojska rosyjskie ostrzelały pozycje armii ukraińskiej 431-krotnie z artylerii i wyrzutni rakiet. Doszło do 18 bitew - przekazał Czerewaty.

  • 12:54

    Zagrożenia ponownym atakiem na Ukrainę z północy, z terytorium Białorusi, na razie nie ma. Na terytorium tego kraju ma się przenieść tylko część najemników Grupy Wagnera, a ona sama przestała istnieć w dotychczasowej formie – uważa Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    Podolak prognozuje, że formacja Jewgienija Prigożyna zostanie podzielona. Część najemników podpisze kontrakty z ministerstwem obrony Rosji i będzie walczyć przeciwko Ukrainie. Inni podpiszą kontrakty z Rosgwardią (struktura rosyjskiego MSW) i pozostaną w Rosji.

    Część wagnerowców - zdaniem Podolaka - ma wrócić do Afryki, gdzie Grupa Wagnera działała wcześniej i gdzie "ma swoje główne aktywa biznesowe".

    Bunt Grupy Wagnera. Co dalej z wagnerowcami w Afryce?

  • 11:51

    Przebywający w Moskwie papieski wysłannik ds. Ukrainy kardynał Matteo Zuppi spotyka się z rosyjską rzeczniczką praw dziecka Marią Lwową-Biełową i prawosławnym patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem - poinformował nuncjusz apostolski w Rosji arcybiskup Giovanni D'Aniello.

    W oświadczeniu przekazanym przez watykańskie biuro prasowe D'Aniello przypomniał, że celem misji papieskiego wysłannika jest "wskazanie i zachęcenie do inicjatyw humanitarnych, pozwalających rozpocząć drogę, która - mamy nadzieję - będzie mogła doprowadzić do tak upragnionego pokoju".

  • 11:35

    Rosyjskie niezależne media informują o aresztowaniu generała Siergieja Surowikina, który miał wiedzieć o planowanym buncie zbrojnym szefa najemniczej formacji Grupa Wagnera Jewgienija Prigożyna.

    Rosja. Niezależne media piszą o aresztowaniu generała Siergieja Surowikina

  • 11:26

    Dowódca ukraińskich Sił Połączonych (armii i oddziałów ochotniczych) generał Serhij Najew zaapelował do mieszkańców przygranicznych terenów obwodu sumskiego, graniczącego z Rosją, by opuścili swoje domy.

    "Kierunek sumski pozostaje najbardziej niebezpiecznym w północnej strefie operacyjnej. Wsie przygraniczne codziennie cierpią z powodu ostrzału wroga, który atakuje z artylerii, moździerzy i systemów rakietowych" - napisał Najew.

    "Władze lokalne znają algorytmy i trasy ewakuacyjne. Proszę, wyjedźcie, by chronić swoje życie" – zaapelował generał Najew.

    Ostrzelane wioski w obwodzie sumskim

  • 11:12

    Zdecydowana większość Ukraińców ma bliskich krewnych lub przyjaciół, którzy zginęli lub zostali ranni w wyniku rosyjskiej inwazji zbrojnej.

    Świadczą o tym wyniki badań przeprowadzonych przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii w dniach 26 maja - 5 czerwca.

    64 procent badanych odpowiedziało, że ma co najmniej jednego bliskiego krewnego lub przyjaciela, który został ranny. Tyle samo ankietowanych potwierdziło, że co najmniej jeden ich krewny lub przyjaciel zginął w czasie inwazji - podał Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.

  • 10:51

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 680 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Od początku inwazji zbrojnej rosyjska armia straciła 227 780 żołnierzy - dodano w czwartkowym sprawozdaniu.

    Straty Rosjan na froncie. Sprawozdanie sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych z 29 czerwca

  • 10:38

    Nie pozwolimy na przekazanie Ukrainie przez USA izraelskiego systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w wywiadzie dla "Wall Street Journal".

    - Gdyby ten system wpadł w ręce Iranu, miliony Izraelczyków stałyby się bezbronne i zagrożone - zaznaczył Netanjahu. Dodał, że Izrael głosował za rezolucjami ONZ potępiającymi agresję Rosji, a także dostarczył Ukrainie system wczesnego ostrzegania przed atakami rakietowymi.

    Izraelski system obrony antyrakietowej Żelazna Kopuła

  • 10:37

    Przechwycone rozmowy rosyjskich żołnierzy okupujących tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce wskazują, że wojsko rosyjskie czekało już na rozkaz w noc zniszczenia zapory z 5 na 6 czerwca - twierdzą ukraińscy dziennikarze śledczy.

    Reporterzy Radia Swoboda i portalu slidztvo.info opublikowali rozmowy okupujących tamę żołnierzy z dowództwem. Z rozmów wyłaniają się dwa kluczowe elementy. Po pierwsze, rosyjskie wojsko przygotowywało się do zrobienia czegoś na rozkaz. Po drugie, w ocenie żołnierzy, którzy znajdowali się na tamie lub w jej pobliżu, doszło do sytuacji awaryjnej.

    Dodatkowo rozmowy toczone były między godz. 2:18 a godz. 2:34 w nocy, dokładnie w tym czasie, w którym na lokalnych ukraińskich czatach i mediach społecznościowych zaczęły się pojawiać informacje o dziwnych dźwiękach i eksplozjach.

    Chersoń zalany wodami Dniepru po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce

  • 10:18

    Ukraiński ekspert wojskowy Roman Switan twierdzi, że wagnerowcy mogą powtórzyć "marsz" na Moskwę.

    - Skąd można wkroczyć do rosyjskiej stolicy praktycznie bez przeszkód? Z terytorium Białorusi. (Wagnerowcy) mogą powtórzyć "wyczyn Napoleona". Być może dlatego teraz zaczynają stacjonować na Białorusi, niedaleko kierunków briańskiego i smoleńskiego - ocenił Switan.

    Pojazdy Grupy Wagnera na autostradzie obok Woroneża

  • 9:53

    Utrata przez rosyjskie siły powietrzne w czasie buntu Grupy Wagnera samolotu Ił-22M będzie miała negatywny wpływ na morale, jak i na zdolność Rosji do prowadzenia operacji powietrznych i lądowych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 24 czerwca siły obrony powietrznej Grupy Wagnera zestrzeliły pewną liczbę śmigłowców wojskowych oraz stanowiący latające stanowisko dowodzenia samolot Ił-22M, który był częścią stosunkowo niewielkiej floty liczącej do 12 samolotów, intensywnie wykorzystywanych zarówno do dowodzenia z powietrza, jak i zadań przekaźnikowych.

    Rosyjski samolot Ił-22M. Zdjęcie ilustracyjne

  • 9:32

    Na kierunku bachmuckim siły ukraińskie przejęły inicjatywę strategiczną – poinformował rzecznik sztabu generalnego ukraińskiej armii Andrij Kowaliow.

    "Na flankach Bachmutu wojska ukraińskie naciskają na przeciwnika, wypierając go z wcześniej zajętych pozycji. Mają powodzenie, umacniają się na zajętych rubieżach" – przekazał Kowaliow w komunikacie na kanale Telegram.

    Wojskowy odnotował również częściowe powodzenie w rejonie miejscowości Riwnopil-Wołodyne w zachodniej części obwodu donieckiego, przy granicy z obwodem zaporoskim.

    Hanna Malar, wiceminister obrony powiadomiła z kolei, że wojska ukraińskie w rejonie Bachmutu przesunęły się o 1,2 km w kierunku Kliszczijiwki i 1,5 km – Kurdiumiwki. Na południu na kierunku berdianskim wojska ukraińskie posunęły się do przodu o 1,3 km.

  • 9:26

    Spekulacje na temat Jewgienija Prigożyna i sytuacji Grupy Wagnera sugerują, że szczegóły porozumienia pomiędzy buntownikami a rosyjskimi władzami wciąż są wypracowywane – ocenia Instytut Badań nad Wojną. Rosyjskie źródła donoszą nieoficjalnie o czystkach w rosyjskiej armii.

    W najnowszym raporcie ISW analizuje szereg nieoficjalnych doniesień na temat losów Prigożyna i jego najemników, konstatując, że "pewne aspekty porozumienia wciąż mogą być ustalane". Analitycy przytaczają nieoficjalne źródła, że samolot Prigożyna we wtorek wyleciał z Białorusi do Moskwy, a następnie do Petersburga, a także – że w Rosji miał on kontynuować rozmowy z władzami.

    Instytut Badań nad Wojną: negocjacje Jewgienija Prigożyna z Kremlem prawdopodobnie trwają

  • 7:26

    W Zaporożu odbędą się ćwiczenia dowódczo-sztabowe z udziałem lokalnych władz i sił ochrony ludności. Celem jest skoordynowanie działań wszystkich służb w przypadku ewentualnego ataku terrorystycznego ze strony Rosjan na Zaporoską Elektrownię Jądrową - poinformował szef obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko.

    Ćwiczenia będą się odbywać zarówno w samym mieście, jak i na obrzeżach.

    - Na niektórych odcinkach możliwe są czasowe ograniczenia ruchu. Prosimy mieszkańców o zachowanie spokoju i wyrozumiałość dla niektórych utrudnień - zaapelował Małaszko.

  • 7:12

    Liczba ofiar środowego ataku na Kramatorsk wzrosła do 12. Rannych zostało co najmniej 65 osób.

    Wśród ofiar śmiertelnych i rannych są dzieci.

    "W czwartek rano spod gruzów wydobyto ciało jeszcze jednej zabitej osoby" – powiadomiła w komunikacie Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, informując również o zakończeniu operacji ratunkowej.

    Służbom udało się uratować 11 osób.

    We wtorek o godz. 19.50 czasu lokalnego (18.50 czasu polskiego) rosyjska rakieta S-300 spadła na popularną pizzerię w centrum miasta.

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu mieszkańca Kramatorska, który był agentem rosyjskiego wywiadu - pomógł on naprowadzić atak rakietowy.

    W Kramatorsku w pobliżu restauracji spadła rakieta. Był tam polski fotoreporter

  • 4:34

    Instytut Studiów nad Wojną: W obwodzie donieckim ukraińskie i rosyjskie siły przeprowadziły ograniczone ataki naziemne wokół Bachmutu. Geolokalizowane nagranie opublikowane 27 czerwca pokazuje, że siły ukraińskie posuwają się na północ od Orichowa.

  • 4:05

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że ukraińskie służby aresztowały mężczyznę, który pomógł Rosjanom we wtorkowym ataku rakietowym na Kramatorsk na wschodzie kraju.

    W rosyjskim ataku rakietowym na pizzerię w Kramatorsku w obwodzie donieckim zginęło we wtorek co najmniej 11 osób, w tym troje dzieci, a ponad 60 zostało rannych.

  • 3:57

    Biuro MTK nie potwierdziło otrzymania materiałów - zastrzega agencja AP. Oświadczyło zaś, że nie komentuje tego rodzaju korespondencji i jest zobowiązane do zachowania poufności, jeśli chodzi o otrzymane dane.

    Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał 17 marca nakaz aresztowania Putina. Sędziowie uznali, że są realne podstawy, by sądzić, iż jest on odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK wydał jednocześnie nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie, co Putin.

  • 3:47

    Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka poinformował, że przekazał Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu (MTK) w Hadze materiały o udziale reżimu Alaksandra Łukaszenki w wywożeniu na Białoruś dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy - podała agencja AP.

    - Materiały przekazane prokuratorom dowodzą, że Łukaszenka osobiście podpisywał dokumenty, pod egidą tzw. Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, które stały się podstawą organizowania i finansowania przewozu dzieci ukraińskich na Białoruś - powiedział Łatuszka w rozmowie z Associated Press.

    Jak dodał, materiały te wskazują, iż ponad 2100 dzieci ukraińskich z co najmniej 15 miast okupowanych przez Rosję zostało przymusowo wywiezionych na Białoruś za zgodą Łukaszenki. Opozycjonista wyraził nadzieję, że materiały skłonią MTK do wydania nakazu aresztowania Łukaszenki, tak jak trybunał uczynił wcześniej w odniesieniu do Władimira Putina.

  • 2:34

    Bunt Grupy Wagnera. Co dalej z wagnerowcami w Afryce?

  • 1:52

    Ukraina przejęła na froncie inicjatywę strategiczną - ocenił w środę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny w rozmowie telefonicznej z amerykańskim generałem Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA.

    "Omówiliśmy sytuację na froncie. Udało się nam przechwycić inicjatywę strategiczną. Siły bezpieczeństwa i obrony Ukrainy kontynuują prowadzenie działań ofensywnych i czynimy postępy" - napisał Załużny w komunikacie w serwisie Telegram.

    Jak dodał, rozmawiał z Milleyem o zapotrzebowaniu armii ukraińskiej na broń, amunicję i środki rozminowywania. Załużny wskazał, że Rosjanie "próbują utrzymać pozycje dokonując zwartego minowania terenu".

    Ukraińscy żołnierze w odbitej miejscowości Błahodatne

  • 1:20

    Rosyjska Grupa Wagnera nie walczy teraz na froncie. Bunt najemników przeciwko rosyjskiemu resortowi obrony nie wpłynął na sytuację na polu walki - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

  • 1:09

    Były szef prokuratury obwodowej w Mikołajowie Hennadij Herman został skazany na karę dożywotniego więzienia za współpracę z Rosją. Przekazywał agresorom wiele kluczowych informacji - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: