Ali Kalora, najbardziej poszukiwany dżihadysta w Indonezji, powiązany z organizacją terrorystyczną określającą się jako Państwo Islamskie, został w sobotę zastrzelony przez tamtejsze siły bezpieczeństwa. Kalora stał na czele organizacji Mudżahedinów Wschodniej Indonezji. W akcji zginął także inny członek grupy - podało indonezyjskie wojsko.
Ali Kalora został zastrzelony wraz z innym bojownikiem, Jaką Ramadanem - przekazał regionalny zwierzchnik indonezyjskiego wojska na środkowy Celebes gen. Farid Makruf. Mężczyźni zginęli w górzystym dystrykcie Parigi Moutong w prowincji Central Sulawesi, niedaleko miasta Poso, stanowiącego siedlisko ekstremistów w regionie - pisze AP.
- Ali Kalora był najbardziej poszukiwanym terrorystą w kraju i liderem MIT - powiedział Makruf. MIT to skrót od Mudżahedinów Wschodniej Indonezji, ugrupowania zbrojnego powiązanego z tak zwanym Państwem Islamskim. Trwają poszukiwania czterech innych członków organizacji. MIT stoi za zabójstwami oficerów policji i przedstawicieli mniejszości chrześcijańskiej na wyspie.
Ofensywa przeciwko terrorystom
Sobotnia akcja indonezyjskich służb odbyła się dwa miesiące po tym, jak w tym samym górskim regionie kraju funkcjonariusze zabili podczas nalotu dwóch domniemanych członków MIT. W ostatnich miesiącach indonezyjskie siły bezpieczeństwa zintensyfikowały działania, zmierzające do schwytania Alego Kalory. Dżihadysta pozostawał nieuchwytny przez ponad dekadę. Na czele Mudżahedinów Wschodniej Indonezji stanął w 2016 roku po tym, jak dotychczasowy przywódca organizacji został zabity przez siły bezpieczeństwa. Od tamtego czasu schwytano i zabito dziesiątki członków grupy.
Indonezja to najbardziej zaludniony kraj świata, zamieszkały głównie przez muzułmanów. Miejscowe władze zaostrzyły walkę z islamskimi ekstremistami od czasu zamachów bombowych na turystycznej wyspie Bali w 2002 roku. Zginęły wówczas 202 osoby, w większości obcokrajowcy.
W ostatnich latach indonezyjscy islamiści zmienili strategię i skupili się na mniejszych atakach, wymierzonych w przedstawicieli władz, głównie sił policyjnych i antyterrorystycznych. Ich ofiarą padają także osoby, które uważają za niewiernych, zgodnie z ideologią tzw. Państwa Islamskiego - zaznacza AP.
Źródło: PAP, NPR
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images