Znany miliarder proponuje, by młodzi ludzie pracowali 70 godzin tygodniowo. Zyskał poparcie

Źródło:
"The Hindu", NBC News
Czterodniowy tydzień pracy. Magdalena Biejat komentuje
Czterodniowy tydzień pracy. Magdalena Biejat komentuje TVN24
wideo 2/4
Czterodniowy tydzień pracy. Magdalena Biejat komentuje TVN24

Miliarder Narayana Murthy, prywatnie teść premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka, zaproponował, by młodzi mieszkańcy Indii pracowali po 70 godzin tygodniowo i "z zapałem budowali swój kraj". Jego wypowiedź wywołała w kraju dyskusję i spowodowała lawinę komentarzy. Pomysł biznesmena ma swoich zwolenników. Głównie innych miliarderów. - Całym sercem popieram - mówi Sajjan Jindal.

- Produktywność pracy w Indiach jest jedną z najniższych na całym świecie. Nasi młodzi muszą powiedzieć: "To mój kraj, chcę pracować 70 godzin tygodniowo". To oni mogą z zapałem budować ten kraj - powiedział w październiku w jednym z indyjskich programów telewizyjnych Narayana Murthy, miliarder, potentat branży IT, a prywatnie teść premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka. Murthy skrytykował też młodych za przejmowanie "niezbyt pożądanych nawyków" z Zachodu, które mają obniżać wydajność indyjskiej gospodarki.

Wypowiedź biznesmena odbiła się w Indiach szerokim echem. O dyskusji przez nią wywołanej pisze 7 listopada amerykański portal NBC News. Jak zauważa, "nie wszyscy" popierają stanowisko Murthy'ego. "Sukces osiągnięty kosztem utraty zdrowia psychicznego nie jest kompromisem, na który byłbym gotowy" - stwierdził cytowany przez portal użytkownik platformy X (dawnego Twittera).

Inny internauta, którego wpis przytacza NBC News, propozycję Murthy’ego skomentował sarkastycznie: "Dlaczego nie chcesz pracować 70 godzin tygodniowo i zabić się przy tym, żeby napełnić kieszenie nikczemnych miliarderów?"

Wypowiedź teścia Sunaka potępiło też All India IT and ITeS Employees’ Union, indyjska organizacja broniąca praw osób zatrudnionych w branży informatycznej. W komunikacie jej przedstawiciele przypomnieli, że zarządzanie przez firmy 70-godzinnego tygodnia pracy jest nielegalne, a maksymalna liczba godzin, jakiej przepracowanie w jednym tygodniu można komuś narzucać, w świetle indyjskiego prawa wynosi 48.

ZOBACZ TEŻ: Były rekruter wielkiej firmy wskazuje "numer jeden wśród rzeczy, których nie chce widzieć w CV". To częsty błąd

Indie. Biznesmeni chcą, by młodzi pracowali dłużej

Na kanale youtube’owym indyjskiej gazety "The Hindu" pojawiło się nagranie, w którym dziennikarz K. Bharat Kumar przeanalizował propozycję Murthy’ego. Kumar opowiedział historię swojego znajomego, Hindusa, który wyjechał pracować do Stanów Zjednoczonych. - Kiedy zapytałem go, czy wolałby wrócić do Indii, czy zostać w USA, odpowiedział zdecydowanie i krótko: zostać w USA. Mówił, że nie potrafiłby ponownie dostosować się do kultury pracy obowiązującej w wielu indyjskich firmach, zwłaszcza w tej, w której sam pracował. Wyjaśniał, że pracownicy wychodzili tam z biura dopiero wieczorem po tym, jak ich szef poszedł do domu - powiedział dziennikarz.

Przypomniał też wypowiedź Chińczyka Jacka Ma, założyciela sklepu internetowego Alibaba, z 2019 roku, na temat proponowanego przez niego samego modelu "996", który oznacza pracę od godz. 9 rano do godz. 9 wieczorem przez 6 dni w tygodniu. Chiński biznesmen mawiał, że jeśli ktoś kocha swoją pracę, spędzanie w niej 12 godzin dziennie nie jest dla niego problemem. Jeśli jej nie lubi, każda minuta jest torturą.

W nagraniu przytoczono wypowiedzi popierające kontrowersyjną propozycję Murphy’ego. Biznesmen Bavish Aggarwal napisał na Twitterze, że "całkowicie zgadza się z jego punktem widzenia". - Nie jest to dla nas moment na to, by pracować mniej i skupiać się na rozrywce. To raczej czas, by pójść na całość i w trakcie jednego pokolenia zbudować to, co inne narody budowały przez wiele generacji - zaznaczył Aggarwal.

Podobne zdanie ma inny miejscowy miliarder, Sajjan Jindal. - Całym sercem popieram pana Naranayę Murthy’ego. Nie chodzi o wypalanie się, chodzi o poświęcenie. Musimy sprawić, że Indie będą gospodarczą potęgą, z której wszyscy będziemy dumni - podkreślił Jindal. W kolejnym wpisie zwrócił uwagę, że jego zdaniem "kultura pięciodniowego tygodnia pracy nie jest tym, czego potrzebuje rozwijający się kraj o takim rozmiarze".

Rośnie liczba zgonów związanych ze zbyt długą pracą

Dziennikarz "The Hindu" w swojej analizie przywołał też statystyki, które przeczą opinii Murthy’ego. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) wynika, że w 2016 roku na całym świecie niemal 400 tys. osób zmarło z powodu udaru, a prawie 350 tys. osób z powodu choroby serca, które były rezultatem pracy przynajmniej 55 godzin tygodniowo. Dane tych organizacji wskazują, że między 2000 a 2016 rokiem liczba zgonów związanych ze zbyt długą pracą w skali globalnej wzrosła o 42 proc.

ZOBACZ TEŻ: Komu sztuczna inteligencja nie zabierze pracy? Lista 20 profesji, które są "bezpieczne"

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: "The Hindu", NBC News

Źródło zdjęcia głównego: PradeepGaurs/Shutterstock