Indie pochwaliły się pierwszym zbudowanym w kraju nowoczesnym okrętem podwodnym klasy Scorpene. Pierwsza z sześciu planowanych jednostek jest częścią szeroko zakrojonego planu modernizacji indyjskiej floty.
Naszym celem jest zbudowanie floty zdolnej do operowania z dala od wybrzeża, na głębokich wodach oceanicznych Manohar Parrikar
Okręt klasy Scorpene, nazwany INS Kalvari (Rekin tygrysi), to część prowadzonego we współpracy z Francją ambitnego Projektu 75, w ramach którego indyjska flota pozyska w najbliższych latach sześć jednostek tego typu. W uroczystości zakończenia prac nad okrętem w stoczni w Bombaju udział wziął m.in. indyjski minister obrony Manohar Parrikar.
- Do 2022 roku indyjskie okręty podwodne będą w stanie w pełni chronić nasze wody. Nie spodziewamy się żadnych opóźnień w realizacji tych planów, ponieważ przewidziane za nie są dotkliwe kary - powiedział Parrikar. - Naszym celem jest zbudowanie floty zdolnej do operowania z dala od wybrzeża, na głębokich wodach oceanicznych - dodał minister.
Przyjęcie INS Kalvari do służby w indyjskiej flocie przewidziane jest na wrzesień 2016 roku. Wcześniej okręt musi przejść intensywne próby w porcie oraz próby morskie.
Francusko-hiszpańska konstrukcja
Okręt klasy Scorpene to nowoczesna, średniej wielkości francusko-hiszpańska konstrukcja o napędzie elektrycznym. Ponieważ Francja zrezygnowała z posiadania okrętów o napędzie konwencjonalnym na rzecz okrętów o napędzie atomowym, Scorpene powstała jako konstrukcja przeznaczona na eksport.
Jak informowały indyjskie media, jednostki tej klasy charakteryzują się utrudnioną wykrywalnością (stealth) oraz zdolnością przeprowadzania ataków rakietowych spod wody. Przeznaczone są do pełnienia wielu zadań, takich jak walka z wrogimi okrętami, działalność wywiadowcza, kładzenie min oraz pełnienie misji patrolowych.
Rosnąca flota podwodna
Obecnie indyjska marynarka posiada 14 okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym, w tym 10 rosyjskich klasy Kilo oraz 4 niemieckie klasy HDW. Ponadto dysponują dwoma okrętami o napędzie nuklearnym - wydzierżawionym od Rosjan INS Chakra oraz rodzimej konstrukcji INS Arihant, zdolnym do przenoszenia rakiet balistycznych z głowicami atomowymi.
Autor: mm\mtom / Źródło: India Today, The Hindu