"Iga szokuje cały świat tenisowy"

Źródło:
tvn24.pl
Urszula Dudziak o triumfie Igi Świątek
Urszula Dudziak o triumfie Igi ŚwiątekTVN24
wideo 2/7
Urszula Dudziak o triumfie Igi ŚwiątekTVN24

Kobiecy tenis jest w dobrych rękach - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 wokalistka i kompozytorka jazzowa Urszula Dudziak. Mówiła o zwycięstwie 19-letniej Igi Świątek, która wygrała turniej French Open. - Byłam pod ogromnym wrażeniem - dodała Magdalena Grzybowska, tenisistka i zwyciężczyni juniorskiego Australian Open 1996.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Jestem przeszczęśliwa. Siedziałam przed telewizorem i myślałam, czy to może sen? Ale na szczęście to nie sen - nie kryła emocji Urszula Dudziak, wokalistka i kompozytorka jazzowa, ale także miłośniczka sportu, zwłaszcza zmagań tenisowych i na żużlu. - Iga ma wszystko i ona szokuje cały świat tenisowy, cały świat o niej teraz pisze, naprawdę, kobiecy tenis jest w dobrych rękach - dodała.

Dudziak wyznała, że śledziła "każdy ruch" Igi Świątek. - To cud i dar od Boga. Ona ma niezwykły talent i jest otoczona właściwymi ludźmi - oceniła.

"Byłam pod wielkim wrażeniem, jak sobie poradziła psychicznie, emocjonalnie"

Magdalena Grzybowska przyznała, że widząc, jak Iga Świątek grała we French Open, była pod ogromnym wrażeniem. - Jako były sportowiec myślałam przez cały czas: jaka ona jest twarda, co drugi dzień wychodzi na swoje mecze singlowe, tak mocna i tak silnie psychicznie - stwierdziła tenisistka, triumfatorka juniorskiego Australian Open 1996. - Swoją grą pokazała, że należy do najlepszych - dodała.

- W ostatnich czterech pojedynkach była typowana jako faworytka - zwróciła uwagę. - Byłam pod wielkim wrażeniem, jak sobie poradziła psychicznie, emocjonalnie, jak pięknie i jak skutecznie grała - dodała.

"Skromna i pracuje nad emocjami"

Dudziak pytana , "co w Idze i w jej grze jest wyjątkowego", stwierdziła: - Ona świetnie się porusza na korcie, wszystkie jej uderzenia są mistrzowskie i przy tym jest skromna i panuje nad emocjami. To jest bardzo ważne - zaznaczyła.

Wokalistka i kompozytorka oceniła, po zwycięstwie Świątek "będzie niezwykły rejwach medialny". - Ciekawa jestem, jak sobie z tym poradzi, bo to nie jest proste - dodała.

Magdalena Grzybowska była pytana o to, czy w tenisie jest wyjątkowym osiągnięciem, że Świątek nie straciła ani jednego seta w drodze do zwycięstwa. - To jest wyjątkowe osiągniecie - odparła tenisistka. - Wielu komentatorów i analityków podkreślało, że była jedną z zawodniczek, która z najmniejszym wysiłkiem przeszła przez cały turniej. I rzeczywiście, to jest dla mnie niesłychane, nie było widać [po niej - przyp. red.] wysiłku psychicznego, nie było widać zmęczenia. Było widać natomiast ogromną koncentrację i dojrzałość. Ona nie zadowoliła się ćwierćfinałem i półfinałem, wiele zawodniczek by tak zrobiło - dodała Grzybowska.

Magdalena Grzybowska: Iga podczas tego turnieju była w transie
Magdalena Grzybowska: Iga podczas tego turnieju była w transieTVN24

"Zasłużyła na wielkie brawa"

Podkreśliła również, że Iga Świątek "miała apetyt na zwycięstwo i była w transie". - I to jej wyszło, udało jej się wytrwać do końca i to bardzo trudnego turnieju - powiedziała. - Zasłużyła na wielkie brawa - dodała.  

Na pytanie, do której z mistrzyń tenisa można byłoby porównać Świątek, która wprowadziła na korty nową świeżość w grze, Grzybowska odpowiedziała. – Takie pytanie już mi zadano i miałam ogromna trudność, kogo przypomina mi Iga. Zaczęłam myśleć gorączkowo, Martina Hingis, Capriati (Jennifer - red.)? Nikt do końca mi nie pasował, ponieważ Iga gra bardzo fajny, męski, agresywny tenis, bardzo pomysłowy, jednym uderzeniem potrafi sobie ustawić punkt, zepchnąć przeciwniczkę daleko za linię. Ona się niczego nie boi. Te wszystkie uderzenia są już praktycznie dopracowane, gotowe, wydaje się, że gra bardzo świeży i widowiskowy tenis – powiedziała Grzybowska. - Nie znalazłam odpowiedzi na pytanie, kogo mi przypomina. Powiedziałabym, że bardziej Hingis, pod kątem psychicznym, koncentracji i świetnej głowy, akurat to pokazała w tych dwóch tygodniach - podkreśliła rozmówczyni.

Dudziak przyznała, że również nie może odpowiedzieć na to pytanie, stwierdzając, że Świątek " jest jedyna i jej nie można z nikim porównać".

Psycholog Igi Świątek: jesteśmy usatysfakcjonowani, że byliśmy w stanie wydobyć jej potencjał

Na gorąco o pomeczowych emocjach mówiła także psycholog Igi Świątek, Daria Abramowicz. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, zdajemy sobie sprawę, jakiej skali wynik osiągnęła Iga. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, że sama Iga, ale też my - jako jej team - byliśmy w stanie wydobyć ten potencjał - mówiła.

"Na trybunach była wspaniała atmosfera"

W programie głos zabrała także Katarzyna Zawidzka, Polka mieszkająca w Paryżu, która z trybun obserwowała zmagania Igi Świątek. - Na trybunach była wspaniała atmosfera. Nie było nas dużo, ze względu na koronawirusa, ale byłam bardzo zaskoczona. Iga była przyjęta bardzo serdecznie, stała się chyba pupilką Roland Garros - mówiła.

Pani Katarzyna przyznała, że na mecze tenisowe chodzi od około 30 lat. - Jestem bardzo wzruszona, bo nie przypuszczałam, że kiedyś mi się uda usłyszeć hymn Polski na centralnym stadionie, a dziś go śpiewałam. Do tej pory bardzo to przeżywam, to było nieprawdopodobne uczucie - powiedziała.

Iga Świątek wygrała turniej French Open i została pierwszą osobą z Polski, która zdobyła tytuł wielkoszlemowy w singlu. 19-letnia polska tenisistka pokonała w Paryżu rozstawioną z numerem czwartym Amerykankę Sofię Kenin.  

Autorka/Autor:tas//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24