Dane podejrzanych o kolaborację z Niemcami w czasie okupacji Holandii będą dostępne w internecie

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
Wybuch II wojny światowej (nagrania archiwalne)
Wybuch II wojny światowej (nagrania archiwalne)
TVN24
TVN24Wybuch II wojny światowej (nagrania archiwalne)

Holenderskie archiwa udostępnią do 2025 roku dane osób podejrzanych o kolaborację z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej - podał dziennik "De Telegraaf". Z informacji holenderskiej gazety wynika, że w internecie ma być dostępna dokumentacja około 300 tysięcy osób.

Zdigitalizowanych ma zostać przeszło cztery kilometry dokumentów, które znajdują się obecnie w specjalnym holenderskim archiwum wojennym (CABR) - podał "De Telegraaf".

Gazeta przypomniała, że bezpośrednio po wojnie rozpoczęto śledztwa policyjne i postępowania sądowe w sprawie osób podejrzanych o współpracę z okupantem niemieckim.

Archiwum. Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Zeznania, świadectwa świadków, pamiętniki, prośby o ułaskawienie, zdjęcia

"Z 300 tysięcy podejrzanych ukaranych zostało około 20 procent osób, z czego 1,9 tysiąca osób otrzymało wyroki więzienia na ponad 10 lat" - przekazała gazeta. Dziennik wyliczył, że ze wszystkich śledztw zachowały się zeznania w sądach, świadectwa świadków, pamiętniki, prośby o ułaskawienie, a także zdjęcia.

"Od 1 stycznia 2025 roku każdy będzie mógł sprawdzić na stronie nazwisko domniemanego kolaboranta" - powiedział dziennikowi "De Telegraaf" Edwin Klijn z CABR. Przyznał, że może to mieć poważne konsekwencje dla ich rodzin, ale jest ważne z punktu widzenia prawdy historycznej.

Holandia pod niemiecką okupacją

Niemcy zaatakowały Holandię 10 maja 1940 roku i szybko zajęły cały kraj. Niemieckie władze okupacyjne wprowadziły politykę terroru skierowaną przeciwko żydowskim obywatelom Holandii, aresztując ich, wywożąc do obozów koncentracyjnych i pozbawiając życia. Służby III Rzeszy - podobnie jak i w innym okupowanych krajach w czasie II wojny światowej - utrzymywały siatkę agentów i informatorów, pozwalającą Niemcom sprawować kontrolę nad zniewolonym społeczeństwem. Po wojnie szeregu kolaborantom wymierzono kary, zarówno w ramach działalności sądów, jak i wskutek samosądów.

Symbolem ofiar okupacji niemieckiej w Holandii stała się Anna Frank - żydowska dziewczynka ukrywająca się przez prawie dwa lata w Amsterdamie, zadenuncjowana Niemcom w sierpniu 1944 roku. Zmarła w obozie koncentracyjnym w Bergen-Belsen, w wieku 15 lat, w styczniu 1945 roku. Jest autorką dziennika wydanego po jej śmierci.

Zdjęcie z 8 maja 2022 roku
Dom Anne Frank w AmsterdamieZdjęcie z 8 maja 2022 rokuShutterstock

Holandia została wyzwolona w kwietniu 1945 roku. Aktywnie przyczynili się do tego polscy żołnierze z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka oraz z 1. Samodzielnej Dywizji Spadochronowej pod dowództwem generała Stanisława Sosabowskiego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości