Około 80 procent wszystkich reklam żywności w Holandii promuje niezdrowe odżywianie - wynika z badania agencji badawczej Panteia, którego wyniki opublikował we wtorek portal "Trouw". Jak podkreślają autorzy raportu, zła dieta każdego roku odpowiada w Niderlandach za niemal 13 tysięcy zgonów i generuje koszty opieki zdrowotnej w wysokości 6 miliardów euro.
Panteia szacuje, że każdego roku producenci żywności, supermarkety i punkty gastronomiczne wydają na reklamy żywności w Holandii średnio prawie 2 miliardy euro. Niemal 80 procent tych reklam promuje niezdrowe produkty spożywcze, takie jak mrożony fast-food, chipsy, słodycze, słodzone napoje bezalkoholowe czy napoje o niewielkiej zawartości alkoholu.
Zdaniem współautora badania Henriego Fauna, taki podział wydatków reklamowych spowodowany jest faktem, iż "zysk na przetworzonej żywności jest większy niż na owocach czy warzywach". - Większa marża oznacza większy budżet na reklamę - wyjaśnia na łamach "Trouw".
80 procent reklam żywności w Holandii promuje niezdrowe odżywianie
Zdaniem Fauna "rolnicy, hodowcy i hurtownicy owoców i warzyw nie mają wystarczającej siły komercyjnej, by reklamować się na dużą skalę". Do skali promocji niezdrowej żywności dodatkowo przyczynia się fakt, iż obowiązujący w Holandii kodeks reklamowy "został opracowany przez samą branżę" - podkreśla współautor opracowania, wyjaśniając, że narzuca on ograniczenia promocji niezdrowego jedzenia wyłącznie w przypadku reklamy skierowanej do dzieci poniżej 13. roku życia.
Do dzieci kierować można wyłącznie przekazy reklamowe dotyczące produktów spełniających konkretne warunki, ale i tu można mieć zastrzeżenia. - Kryteria te również zostały opracowane przez branżę - stwierdza w rozmowie z "Trouw" Faun, zaznaczając, że w jego opinii nie odpowiadają one w pełni zasadom zdrowego żywienia. Jako przykład nieścisłości w tym względzie podaje chipsy, które obecnie, ze względu na obniżenie zawartości soli, można promować bez ograniczeń wiekowych.
Odpowiedzialna za przygotowanie badania agencja Panteia alarmuje, że niezdrowa żywność odpowiada każdego roku za 8,1 procent zachorowań na choroby ciężkie w Holandii i generuje koszty opieki zdrowotnej w wysokości 6 miliardów euro. Przyczynia się także do 12,9 tysięcy zgonów rocznie. "Nieprawidłowe żywienie polegające na nadmiernym spożyciu kalorii i/lub nieprawidłowym składzie diety zwiększa ryzyko przewlekłych chorób niezakaźnych, w tym głównie otyłości, chorób układu krążenia, cukrzycy i nowotworów" - podkreśla polskie Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Jak zaznacza na swojej stronie, do zachorowań na powyższe choroby w dużym stopniu przyczynia się nadmierne spożycie cukrów, tłuszczy i soli.
ZOBACZ TEŻ: Spożywanie tych produktów zwiększa ryzyko wystąpienia aż 34 rodzajów nowotworu. Wyniki badań
Źródło: Trouw, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock