Hiszpania ukarana za transfuzję wbrew woli pacjentki

Źródło:
PAP
Gmach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Gmach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
TVN24
Gmach Europejskiego Trybunału Praw CzłowiekaTVN24

Hiszpania ma wypłacić odszkodowanie pacjentce, u której lekarze przeprowadzili transfuzję krwi, by ratować jej życie, wbrew jej odmowie ze względów religijnych - nakazał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Kobieta jest wyznawczynią Świadków Jehowy.

Trybunał w Strasburgu poparł skargę obywatelki Hiszpanii, u której lekarze przeprowadzili transfuzję krwi, by ratować jej życie, wbrew jej odmowie ze względów religijnych.

ETPCz uznał, że doszło do pogwałcenia art. 8 i 9. Konwencji Praw Człowieka, mówiących o prawie do poszanowania życia prywatnego oraz o wolności myśli, sumienia i wyznania.

Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Shutterstock

53-letnia Rosa Edelmira Pindo Mulla pochodzi z Ekwadoru i mieszka w mieście Soria w Hiszpanii. W 2017 roku podczas badań lekarskich zalecono jej operację, która została wykonana, ale z powodu krwotoku przewieziono ją do innego szpitala w Madrycie.

Anestezjolodzy, gdy dowiedzieli się o wyznaniu kobiety, zasięgnęli opinii sędziego, który zezwolił na wszelką interwencję chirurgiczną, jaka pomogłaby ratować życie. Lekarze przeprowadzili operację i transfuzję.

Lekarze ratowali życie, wbrew odmowie ze względów religijnych

Adwokaci reprezentujący państwo hiszpańskie wskazywali, że decyzję o transfuzji podjęta została bardzo pilnie. Niemniej sędziowie uznali, że pacjentka kilkakrotnie, w tym pisemnie, informowała o swej woli, by nie wykonywać u niej transfuzji nawet w sytuacji zagrożenia życia.

Godziła się przy tym na inne rodzaje leczenia. Trybunał orzekł odszkodowanie za straty moralne w wysokości 12 tysięcy euro oraz 14 tysięcy euro jako zwrot kosztów i wydatków sądowych.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock