Tajemnicza śmierć byłego wiceprezesa rosyjskiego giganta gazowego, jego żony i córki w Hiszpanii

Autor:
tas/gp
Źródło:
elpuntavui.cat, Radio Swoboda, RBK
Lloret de Mar w Hiszpanii
Lloret de Mar w Hiszpanii
Google Earth
Google Earth Lloret de Mar w Hiszpanii

Siergiej Protosenia, były wiceprezes rosyjskiego prywatnego giganta gazowego Novatek, został znaleziony martwy w Hiszpanii - podały tamtejsze media. Nie żyją także żona i córka milionera. Ich ciała znaleziono w willi w kurorcie Lloret de Mar w pobliżu Barcelony.

O śmierci 55-letniego Protosenii poinformowały między innymi hiszpański kanał telewizyjny Telecinco, a także portale El Punt Avui i catalunyadiari.com. Ze wstępnych ustaleń ma wynikać, że Rosjanin zabił żonę i córkę, a sam popełnił samobójstwo. Nie jest wykluczona jednak także wersja, że w posiadłości mogło dojść do potrójnego morderstwa.

We wtorek policja znalazła powieszone ciało byłego wiceprezesa Novateku w ogrodzie, a ciała jego żony i córki z ranami kłutymi w sypialniach luksusowej willi w kurorcie Lloret de Mar w pobliżu Barcelony. Rodzina - jak informują media - mieszkała na stale we Francji, a w Hiszpanii spędzała Wielkanoc.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Hiszpańską policję zaalarmował zaniepokojony syn Protosenii, który został w Bordeaux we Francji i nie mógł się skontaktować z matką.

Rosyjski portal RBK przypomniał, że w 2005 roku Protosenia został wybrany na członka zarządu Novateku, a cztery lata później został powołany na stanowisko wiceprezesa i głównego księgowego tej prywatnej spółki gazowej. Na stronie firmy podano, że Protosenia został powołany do zarządu w marcu 2015 roku, rok później został odwołany.

Siedziba Novateku w Moskwie Shutterstock

Brak listu pożegnalnego

Pojawiają się wątpliwości co do wersji o rozszerzonym samobójstwie Rosjanina (majątek Protasenii był oceniany na ponad 400 milionów euro), ponieważ na miejscu nie znaleziono listu pożegnalnego. Nie było też doniesień, by mężczyzna znęcał się nad rodziną lub wszczynał awantury.

Nieopodal ciała milionera leżały zakrwawiona siekiera i nóż, jednak na jego ubraniu nie było żadnych śladów krwi. Śledczy sprawdzają nagrania z zainstalowanych wokół posiadłości kamer monitoringu, by sprawdzić, czy ktoś obcy nie wszedł na teren willi.

Zdjęcie Protosenii z rodziną na portalu catalunyadiari.comcatalunyadiari.com

Podobna tragedia w Moskwie

Podobna tragedia - jak podały portale catalunyadiari.com i RBK - wydarzyła się w Moskwie 18 kwietnia. W mieszkaniu znaleziono zwłoki byłego wiceprezesa Gazprombanku Władysława Awajewa, jego żony i nastoletniej córki. Służba prasowa Komitetu Śledczego poinformowała RBK, że brane pod uwagę są różne wersje tego wydarzenia. Śledczy skłaniają się jednak ku temu, że mężczyzna zabił swoją żonę i córkę, a sam popełnił samobójstwo.

Novatek jest jednym z najważniejszych producentów gazu ziemnego w Rosji po państwowym holdingu Gazprom. Akcjonariuszami firmy są między innymi oligarcha i miliarder, zbliżony do władz na Kremlu, Giennadij Timczenko, Gazprom, a także Gazprombank.

Autor:tas/gp

Źródło: elpuntavui.cat, Radio Swoboda, RBK

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości