Żołnierze odprowadzają małoletniego migranta ku granicy, prokuratura wszczyna śledztwo

Źródło:
Reuters

Prokuratorzy z Ceuty, hiszpańskiej eksklawy w Afryce, badają, czy żołnierze złamali prawo deportując dzieci, które przekroczyły granicę z Maroka podczas fali prób migracji w zeszłym tygodniu. Stało się to po zamieszczonym przez agencję Reutera nagraniu, na którym widać dwóch żołnierzy odprowadzających z powrotem do granicy małoletniego, który przypłynął do Ceuty.

Władze Maroka pomiędzy 17 a 19 maja zawiesiły kontrole na granicy z Ceutą, hiszpańską enklawą w Afryce Północnej. Wskutek działań Rabatu do autonomicznego miasta wtargnęło ponad 10 tys. nielegalnych imigrantów, głównie młodych Marokańczyków. Niektórzy docierali na prowizorycznych tratwach lub przedostawali się lądem przez granicę. Wśród migrantów były również dzieci. W odpowiedzi Hiszpania zdecydowała się na rozmieszczenie w Ceucie wojska i dodatkowej policji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Prokurator ds. nieletnich w Ceucie, Jose Luis Puerta, oświadczył w piątek, że wszczął dochodzenie po tym, jak dwie organizacje pozarządowe złożyły doniesienie w sprawie deportacji nieletnich Marokańczyków. Powołały się one na nagranie agencji Reutera, na którym widać było, jak żołnierze eskortowali do granicznego ogrodzenia chłopca, który przypłynął do Ceuty, wykorzystując puste butelki jako pływaki.

Wieloletni konflikt, wezwanie przed sąd i "akt dokonany z premedytacją". Dlaczego rozpoczął się szturm na Ceutę >>>

- Na razie śledztwo koncentruje się na tym konkretnym przypadku z nagrania Reutersa - powiedział Puerta. Jak dodał, prokuratura poprosiła o pełny, nieedytowany materiał filmowy, jak również materiał wideo z kamer policyjnych na ogrodzeniu granicznym. W odpowiedzi rzecznik agencji Reutera poinformował o publikacji "pełnego, nieedytowanego wideo, które jest teraz dostępne w domenie publicznej". Całe nagranie trwa ponad 16,5 minuty.

Hiszpańskie władze nie ustosunkowały się do prośby o komentarz. Rzecznik dowództwa wojskowego w Ceucie powiedział, że nie ma żadnych informacji na temat tego, co stało się z chłopcem.

Nieletni to co innego

Tak zwana "ekspresowa deportacja" dorosłych jest dozwolona między Hiszpanią a Marokiem na mocy dwustronnego porozumienia, ale hiszpańskie władze są zobowiązane przez ustanowione prawo do zatrzymania nieletnich bez opieki, którzy nie zostali odebrani przez swoich rodziców.

Puerta powiedział, że poprosił dowództwo wojskowe Ceuty o zidentyfikowanie żołnierzy, którzy pojawiają się na filmie i dostarczenie szczegółów na temat tego, jakie rozkazy zostały wydane żołnierzom i policji na miejscu.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters