Sztuczna inteligencja pomogła w odkryciu nieznanego dramatu Felixa Lope de Vegi

Autor:
mjz/dap
Źródło:
PAP
Madryt na ujęciach z czerwca 2022 roku
Madryt na ujęciach z czerwca 2022 roku
Archiwum Reuters
Archiwum ReutersMadryt na ujęciach z czerwca 2022 roku

W archiwum hiszpańskiej Biblioteki Narodowej został odnaleziony nieznany dramat barokowego pisarza Felixa Lope de Vegi - informuje CNN. Za odkryciem stoi sztuczna inteligencja.

Odnalezienie nieznanego dramatu zawdzięczamy naukowcom z uniwersytetów w Wiedniu i Valladolid. Wykorzystali umiejętności sztucznej inteligencji do transkrypcji i analizy anonimowych rękopisów z bibliotecznego archiwum.

Algorytm sprawdzał również każdy z 1300 badanych manuskryptów pod kątem wyboru słów używanych przez pisarzy. Tą drogą ustalono, że dramat "Francuzka Laura" został napisany przez Lope de Vegę. Dobór słów zastosowanych przez autora "Francuzki" był zdaniem ekspertów charakterystyczny tylko dla de Vegi, a nie dla "pozostałych 350 dramaturgów, którzy byli częścią badania".

Następnie eksperci wykorzystali tradycyjne metody badań filologicznych, aby ostatecznie potwierdzić ustalenia algorytmu.

Sztuka "Francuzka Laura"

"Francuzka Laura' jest niezwykłą sztuką, z dramatyczną siłą, której można się spodziewać od dojrzałego Lope de Vegi" - ocenili eksperci biblioteki. Ich zdaniem utwór powstał na kilka lat przed śmiercią pisarza, który zmarł w 1635 roku.

Lope de Vega (Felix Lope de Vega y Carpio) to jeden z najważniejszych przedstawicieli literatury "Złotego Wieku", twórca dramatu narodowego, tzw. komedii hiszpańskiej. Był płodnym autorem - spod jego pióra miało wyjść 2000 dramatów, jednak do naszych czasów przetrwał tylko co czwarty z nich.

Felix Lope de Vega Hulton Archive/Fine Art Images/Heritage Images/Getty Images
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hulton Archive/Fine Art Images/Heritage Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości