TVN24 | Świat

Śmiały pomysł kanaryjskiego polityka. Proponuje "zbombardowanie" La Palmy

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP, thecanadian.news

Casimiro Curbelo, reprezentujący władze kanaryjskiej wyspy La Gomera, proponuje "zbombardowanie terenów na La Palmie". Nie sugeruje jednak użycia “ciężkiej artylerii, a jedynie małych bomb”. Powód? Wyznaczenie bezpiecznego kierunku spływania magmy. Zadaniem tym zająć miałoby się hiszpańskie wojsko.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W rozmowie z regionalnymi mediami kanaryjski polityk sprecyzował, że nie sugeruje użycia ciężkiej artylerii, a jedynie małych bomb zrzucanych z samolotów wojskowych. Dodał, że dzięki użyciu bombowców można byłoby zabezpieczyć przed zalaniem lawą zamieszkanych terenów, plantacji lub innych ważnych miejsc na La Palmie, z którą sąsiaduje La Gomera.

Nasila się aktywność wulkanu

Curbelo zasugerował możliwość zrzucenia bomb w okolicach komina wulkanu, w którym znajduje się już pięć otworów wyrzucających magmę. - Czy nie moglibyśmy zadziałać tak, abyśmy to my wyznaczyli kierunek biegu spływającej lawy? - zapytał kanaryjski polityk, cytowany w środę m.in. przez dziennik "Canarias7".

- Mam wrażenie, że z technologicznego punktu widzenia trzeba to udowodnić – zapewnił Curbelo, cytowany przez portal thecanadian.news.

Według hiszpańskich wulkanologów podczas ostatniej doby nasiliła się aktywność wulkanu Cumbre Vieja. Wskazują, że wydostająca się z otworów magma wyrzucana była we wtorek rano na wysokość ponad 20 m.

Z szacunków Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Hiszpanii (DSN) wynika, że do wtorku magma wulkaniczna zalała blisko 900 hektarów terenów na La Palmie.

Autor:tas

Źródło: PAP, thecanadian.news