Test u wybrzeży Hawajów. Amerykanie przechwycili pocisk balistyczny

Test rakiety systemu Aegis z 2014 roku
Test rakiety systemu Aegis z 2014 roku
MDAA
MDAACzęść amerykańskich niszczycieli jest wyposażona w system Aegis (zdjęcia z testu systemu w 2014 roku)

Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA) i marynarka wojenna przeprowadziły udany test przechwycenia pocisku balistycznego - podano w środowym oświadczeniu.

Test systemu odbył się na Hawajach, dzień po kolejnej próbie rakietowej Korei Północnej, która wystrzeliła pocisk, jaki następnie przeleciał nad terytorium Japonii, rozbijając się ostatecznie w wodach Oceanu Spokojnego.

Udane przechwycenie

W oświadczeniu amerykańskiego wojska podano, że test został przeprowadzony z pokładu USS John Paul Jones. Rakieta wystrzelona z jego pokładu przechwyciła pocisk balistyczny średniego zasięgu.

Jak podkreśliła MDA, test systemu obrony rakietowej daje w perspektywie amerykańskiej flocie większą możliwość przechwytywania pocisków balistycznych w terminalnej fazie lotu - pisze agencja Reutera.

Agencja zwraca uwagę na to, że Japonia - sojusznik USA na Dalekim Wschodzie - chce, by potężny radar wykrywający zagrożenie pociskami Korei Północnej, jaki mają w swoim uzbrojeniu, pojawił się też w ich kraju, USA wciąż jednak nie udostępniły go Japonii. Japonia chciałaby kupić od USA lądową wersją systemu obrony Aegis i rozpoczęcia jego działania w 2023 roku.

Autor: adso / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: US Navy

Pozostałe wiadomości