"Halo, tu Mars!". Łazik przemówił

Takie zdjęcie przesłał łazik w czasie konferencji prasowejNASA

Naukowcy z NASA odebrali wysłane wcześniej na Marsa nagranie głosowe. Dzięki pracy łazika "Curiosity", udała się pierwsza próba transmisji ludzkiego głosu z innej planety.

- Witajcie! Tu Charlie Bolden z NASA. Mówię do was korzystając z możliwości transmisyjnych Łazika "Curiosity", który jest teraz na powierzchni Marsa - brzmiał krótki komunikat nagrany przez Boldena. - Od początku dziejów ciekawość prowadziła człowieka do poszukiwań nowego życia, nowych możliwości leżących poza horyzontem - mówił do swoich pracowników Bolden "z Marsa".

W krótkim przekazie administrator NASA pogratulował swoim współpracownikom oraz partnerom rządowym i komercyjnym, którzy wspierali agencję w czasie misji wysłania łazika na Marsa. Jak powiedział, to "właśnie ciekawość napędza ludzi do odkrywania"

Charlie Bolden nagrał swój głos jeszcze przed startem misji. Teraz natomiast za pomocą specjalnego oprogramowania, udało się odtworzyć nagranie prosto z Marsa.

Pamiętali o Armstrongu

- To kolejny mały krok zwiekszający obecność człowieka poza ziemią. Przybliża nam jeszcze bardziej możliwość badania planet, bo człowiek sięga coraz dalej. Misja Łazika Curiosity trwa. Mamy nadzieję, że słowa administratora z NASA zainspirują kogoś ze współczesnie żyjących, kto będzie pierwszym człowiekiem, który stanie na powierzchni Marsa. I jak wielki Neil Armstrong powie w pierwszej osobie o następnym gigantycznym skoku w odkryciach dokonanych przez człowieka - mówił z kolei na konferencji prasowej w Pasadenie Dave Lavery, szef projektu "Curiosity".

Razem z głosem był także transmitowany obraz bezpośrednio z Marsa. Wysokiej rozdzielczości ujęcie pokazywało okolice Mount Sharp. Wzniesienia te mają ok. 5 km wysokości.

Na Marsie spędzi dwa lata

Łazik Curiosity jest wielkości samochodu - długość 3 metry, szerokość 2,8 metra, maszt o wysokości 2,1 metra i ramię długie na 2,1 metra. Wyposażony jest w sześć kół o średnicach po 50 cm. Potrafi pokonywać przeszkody o wysokości do 65 cm i podróżować do 200 metrów dziennie. Zaplanowany przez NASA podstawowy czas misji na powierzchni Marsa ma potrwać 98 tygodni, czyli prawie dwa lata.

Autor: ab//kdj / Źródło: Reuters, NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Raporty: