Grób królowej Elżbiety II. Pałac Buckingham opublikował pierwsze zdjęcie

Autor:
FC//rzw
Źródło:
PAP

Pierwsze zdjęcie miejsca spoczynku brytyjskiej królowej Elżbiety II w Windsorze opublikował w sobotę Pałac Buckingham. Na nowej, wymienionej po pogrzebie monarchini, płycie nagrobnej wykute są imiona jej, jej rodziców oraz męża.

W poniedziałek wieczorem, po zakończeniu publicznych uroczystości pogrzebowych w Opactwie Westminsterskim w Londynie oraz w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, trumna z ciałem Elżbiety II została - już tylko w obecności rodziny - złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI. Przeniesiono tam także trumnę z ciałem jej męża, księcia Filipa, która pozostawała do tej pory w krypcie królewskiej w podziemiach kaplicy św. Jerzego. W związku z tym wymieniono płytę nagrobną. Na nowej, która podobnie jak poprzednia jest wykonana z czarnego belgijskiego marmuru, znajdują się tylko wykute w kamieniu imiona z datami życia: Jerzy VI 1895-1952, Elżbieta 1900-2002, Elżbieta II 1926-2022 i Filip 1921-2021 oraz na środku, pomiędzy pierwszymi dwoma a drugimi dwoma, wykonana z metalu gwiazda Orderu Podwiązki.

>> Wyjątkowe zdjęcie królowej i cytat z Szekspira. Najbliżsi żegnają Elżbietę II

Pierwsze zdjęcie miejsca spoczynku brytyjskiej królowej Elżbiety II Twitter / The Royal Family

Od czwartku będzie można odwiedzać miejsce pochówku

Niewielka kaplica pamięci Jerzego VI znajduje się przy prezbiterium kaplicy św. Jerzego, która jest częścią zamku w Windsorze. Została wybudowana w latach 60. na zlecenie Elżbiety II jako miejsce pochówku jej ojca, króla Jerzego VI. Od najbliższego czwartku kaplica św. Jerzego będzie ponownie udostępniona dla zwiedzających. Można ją będzie odwiedzać w poniedziałki, czwartki, piątki i soboty. W niedziele otwarta będzie tylko dla uczestników nabożeństw.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Chris Jackson/Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości