Pożar w Grecji. Uszkodzone domy, spalone samochody, ewakuacja ludności w pobliżu Aten

Autor:
adso,
akr/adso
Źródło:
PAP, Reuters, BBC, ekathimerini.com

Potężny pożar w Grecji dotknął we wtorek region na północ od Aten. Zniszczone zostały domy, spalone samochody. W akcji gaszenia ognia uczestniczyło ponad 300 strażaków i łącznie kilkanaście śmigłowców i samolotów. Żywioł udało się opanować, ale kilka greckich regionów pozostaje w stanie wysokiej gotowości. Nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych lub rannych.

Grecka straż pożarna i lokalne władze poinformowały we wtorek o pożarze lasu na północnych przedmieściach Aten. - Ogień wymknął się spod kontroli - mówił w ciągu dnia w radiu Jannis Kalafatelis, burmistrz miasteczka Dionisos.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pożar w pobliżu Aten gasiło ponad 300 strażaków

Państwowa telewizja ERT podała, że dotknięte pożarem zostały miejscowości u podnóża góry Pentelejkon nieopodal stolicy. Reuters podał, że 310 strażaków, 12 śmigłowców i dziewięć samolotów pomagało w gaszeniu pożarów. Wcześniej straż pożarna informowała, że do walki z ogniem zmobilizowano 74 strażaków, pięć helikopterów i pięć samolotów gaśniczych. Służby podkreśliły, że akcję gaśniczą utrudniał wiatr.

Nad domami miasteczek na północ od Aten oraz ponad lasami widoczne były kłęby ciemnego dymu. Żywioł przedarł się przez las sosnowy, zanim służby opanowały ogień. Żywioł zdążył poważnie uszkodzić kilka domów i spalić samochody.

- To był bardzo trudny pożar - powiedział podczas briefingu grecki minister ochrony ludności Michalis Chrysochoidis. Wskazywał, że ogień przemieszczał się z obszaru na obszar wraz z wiatrem i w rezultacie rozprzestrzenił się niezwykle szybko. - Nasi strażacy stoczyli bardzo dzielną bitwę - ocenił minister.

Przyczyna pożaru nie jest znana, ale rozpoczęto w tej sprawie dochodzenie. Nie wyklucza się podpalenia. Chrysochoidis przekazał, że cztery osoby zostały zatrzymane i mają być przesłuchane. Nie podał więcej szczegółów.

Kilka greckich regionów w stanie wysokiej gotowości

W miasteczku Rodopoli, położonym około 30 kilometrów na północ od greckiej stolicy, kilka domów zostało uszkodzonych przez ogień. Ludzie z obszaru Samanta, oddalonego około 30 kilometrów na północ od Aten, zostali ewakuowani. Inni okoliczni mieszkańcy zostali ostrzeżeni, aby zamykać drzwi i okna.

Kilka regionów Grecji pozostaje w stanie wysokiej gotowości na wypadek wystąpienia na nich pożarów.

Google Maps

Brak rannych i zmarłych w pożarze

Pożar rozpościerał się na przestrzeni "wielu kilometrów" - ostrzegała wcześniej burmistrz miasteczka Pendeli, Dimitra Kehaja. Mieszkańcy okolic otrzymali telefonicznie ostrzeżenia z informacją, "by być gotowym na postępowanie zgodnie z podawanymi przez służby instrukcjami".

Agencja AFP zauważa, że greckie lasy co roku dotykają susze, które potęgują ryzyko wystąpienia pożarów. W lipcu 2018 roku 102 osoby zginęły w pożarze lasów na przedmieściach Aten.

Autor:adso, akr/adso

Źródło: PAP, Reuters, BBC, ekathimerini.com

Źródło zdjęcia głównego: YANNIS KOLESIDIS PAP/EPA

Pozostałe wiadomości