O kryzysie na granicy z Białorusią premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierami Litwy i Łotwy. "Blisko współpracujemy na rzecz ochrony granic Unii Europejskiej i wzywamy do wspólnych działań na rzecz zatrzymania agresji Łukaszenki, manipulacji medialnych i fake newsów" - przekazał. Serię rozmów na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy odbył w sobotę również minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Rozmawiał z szefem amerykańskiej dyplomacji Antony Blinkenem.
Premier Mateusz Morawiecki zamieścił w sobotę na Twitterze wpis w języku angielskim. Poinformował w nim, że rozmawiał tego dnia z premier Litwy Ingridą Simonyte i premierem Łotwy Krisjanisem Karinsem.
"Zdecydowanie sprzeciwiamy się hybrydowemu atakowi reżimu Łukaszenki. Blisko współpracujemy na rzecz ochrony granic Unii Europejskiej i wzywamy do wspólnych działań na rzecz zatrzymania agresji Łukaszenki, manipulacji medialnych i fake newsów" - napisał szef rządu.
Seria rozmów szefa MSZ na temat kryzysu na granicy
Również w sobotę na temat sytuacji na granicy białorusko-polskiej minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. MSZ wyjaśniło w komunikacie, że Rau przedstawił kryteria, którymi Polska będzie się kierować w ocenie rozwoju sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i w swoich dalszych decyzjach.
"Minister podziękował za wsparcie polityczne Stanów Zjednoczonych i omówił możliwości dalszego współdziałania, dwustronnie i w kontekście organizacji międzynarodowych, w tym UE" - poinformowano.
Resort dodał, że szefowie dyplomacji rozmawiali również na temat sytuacji wokół Ukrainy. "Minister i sekretarz stanu będą pozostawać w stałym kontakcie" - zapewniono.
Rau rozmawiał z Wysokim Przedstawicielem Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem. "Rozmowa dotyczyła sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, w kontekście zaplanowanej na 15 listopada Rady ds. Zagranicznych w Brukseli" - poinformowało w komunikacie polskie MSZ. Resort dodał, że rozmowa odbyła się z inicjatywy Borrella.
Na temat działań hybrydowych Białorusi przeciwko Polsce minister rozmawiał w sobotę także z francuskim szefem dyplomacji Jeanem-Yves Le Drianem. "Minister Zbigniew Rau odbył rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drianem, podczas której omówił sytuację na granicy białorusko-polskiej oraz zasady, którymi Polska będzie się kierować w ocenie jej rozwoju i dalszych decyzjach" - przekazał w komunikacie resort dyplomacji.
Dodano w nim, że Rau podziękował Francji za wsparcie polityczne i omówił możliwości dalszej polsko-francuskiej współpracy. Podkreślono, że ministrowie ustalili, że będą się na bieżąco informować o rozwoju sytuacji.
Kryzys na granicy Polski z Białorusią
Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na unijne sankcje. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd, w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie od 2 do 4 tysięcy migrantów, regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich.
Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Do strefy nim objętej nie mają dostępu dziennikarze. Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/MON